... Сміливі думки відіграють роль передових пішаків в грі, вони гинуть, але забезпечують перемогу (І. Гете) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 19.05.2015 - Секція №2
Валютний контроль займає провідне місце в системі валютного регулювання при реалізації валютної політики держави. Формування системи валютного регулювання і контролю в Україні почалося в другій половині 1990 р. з проголошенням економічної самостійності держави. З тієї миті система валютного регулювання і контролю зазнала немало істотних змін, але при цьому, в основі організації цієї системи досі залишається принцип використання валютних обмежень [1].
Валютні операції підлягають валютному контролю незалежно від того, чи встановлені законодавством валютні обмеження щодо їхнього здійснення. Валютні обмеження впливають на активність валютного контролю. Так, найбільш жорстко контролюються валютні операції, пов'язані з вивезенням капіталу. Вільне здійснення валютних операцій, як правило, пов'язане з низкою формальностей, що є засобами пасивного характеру (наприклад, надання статистичних даних). Такі заходи дозволяють організувати спостереження контролюючих суб'єктів, що здійснюють валютний контроль за проведенням будь-яких валютних операцій, накопичувати інформацію про рух валютних потоків та при необхідності корегувати валютну політику держави.
Завальна Ж.В., Старинський М.В. вказують, що основні завдання валютного контролю полягають у [2, с. 159]:
– визначенні відповідності проведених валютних операцій чинному законодавству і наявності необхідних для них ліцензій і дозволів;
– перевірці виконання резидентами зобов'язань в іноземній валюті перед державою;
– перевірці обґрунтованості платежів в іноземній валюті;
– перевірці переміщення валюти та валютних цінностей через митний кордон України;
– перевірці повноти та об'єктивності обліку і документації стосовно валютних операцій.
Погоджуємось із наведеними завданнями, оскільки вони повністю відповідають головній меті валютного контролю - забезпеченню дотримання валютного законодавства, мають чіткий юридичний зміст та логічну побудову.
Валютним контролем в митній сфері є діяльність уповноважених органів по контролю за переміщенням валютних цінностей, валюти України і внутрішніх цінних паперів через митний кордон. Специфіка цього виду контролю в митній сфері полягає в тому, що його об'єктом є відносини, які утворюються при здійсненні зовнішньоекономічних операцій. Державна митна служба України як орган валютного контролю здійснює контроль за додержанням правил переміщення валютних цінностей через митний кордон України.
Для реалізації повноважень в сфері валютного контролю митні органи наділені правами щодо перевірки документів та відомостей, необхідних для такого контролю; проведення митного огляду, в тому числі особистого огляду; здійснення обліку валюти та валютних цінностей, що переміщуються через митний кордон України; проведення усного опитування громадян та посадових осіб підприємств; взаємодії з органами державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами та громадянами; залучення для надання консультацій спеціалістів інших правоохоронних органів та експертів.
Кравченко Л.М. зазначила, що у проекті Закону України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» слід закріпити за Державною митною службою України такі повноваження, зокрема:
а) контроль за додержанням правил переміщення валютних цінностей через митний кордон України під час здійснення такого переміщення;
б) передача уповноваженим банкам інформації стосовно митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України за експортом та/або імпортом товарів, робіт та послуг резидентів та нерезидентів, у порядку, встановленому Державною митною службою України за погодженням з Національним банком України.
По суті, складається наступна ситуація: одні органи (митні і податкові органи) проводять перевірки і складають протоколи про адміністративні правопорушення, а інші виносять постанови по них.
Слід зазначити, що валютним законодавством не встановлені терміни, періодичність і інші основні положення проведення перевірок дотримання актів валютного законодавства і актів органів валютного контролю. В зв'язку з цим в юридичній літературі висувається думка про необхідність законодавчого закріплення основ проведення перевірок валютного контролю, принципів проведення перевірки; кола осіб, що мають право призначити і провести перевірку; мету і зміст перевірки; частоту її проведення; значення її результатів [3]. Погодимося з цією думкою, додавши при цьому лише те, що спочатку подібні основи мають бути закріплені в законодавстві про фінансовий контроль взагалі, і вже потім конкретизовані в галузевому, у тому числі і валютному законодавстві зокрема.
Отже, головною метою валютного контролю є забезпечення дотримання валютного законодавства у сфері здійснення валютних операцій, які виступають його об'єктом. Нормативне закріплення мети валютного контролю дозволить чіткіше відмежувати цей вид діяльності від схожих видів контрольної діяльності, предмет яких може перетинатися з валютним контролем.
 
Список використаних джерел:
1. Перебийніс М.Г. Особливості валютного регулювання і контролю в Україні і його вплив на національну економіку // М.Г. Перебийніс / М.Г. Перебийніс [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.donntu.edu.ua
2. Завальна Ж.В. Валютне право України : навч. посібник / Ж.В. Завальна, М.В.Старинський. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2006. – 384 с.
3. Вильде Л.В. Прокурорский надзор за исполнением валютного законодательства Российской Федерации / Л.В. Вильде. – М., 2007. – С. 21. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2020
October
MoTuWeThFrSaSu
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2019 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція