... Роби велике, не обіцяй великого (Піфагор) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 10.12.2015 - Секція №5
У ст. 370 КК України «Провокація підкупу» передбачено відповідальність за провокацію підкупу, тобто такими визнаються дії службової особи (дії службової особи правоохоронних органів) з підбурення особи на пропонування, обіцянку чи надання неправомірної вигоди або прийняття пропозиції, обіцянки чи одержання такої вигоди, щоб потім викрити того, хто пропонував, обіцяв, надав неправомірну вигоду або прийняв пропозицію, обіцянку чи одержав таку вигоду. Суб’єктом цього злочину є службова особа. Зміст поняття «службова особа» розкрито в ст. 18 КК України, також в примітці до ст. 364 КК України.
Так, в примітці до ст. 364 КК України службовою особою визначається особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом. 
Наведене розуміння поняття «службова особа» стосується диспозиції ст.ст. 364, 368, 368-2, 369 КК України. Як бачимо, вказаний перелік не містить ст. 370 КК України. Вочевидь для розуміння змісту суб’єкта злочину передбаченого в ст. 370 КК України слід звернутись до диспозиції ч. 3 ст. 18 КК України. Відповідно до ч. 3 ст.18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. 
Порівнюючи визначення змісту поняття «службової особи», що представлені в ст.18 та ст. 364 КК України слід констатувати різницю в переліку осіб, яких слід визнавати суб’єктами відповідних діянь. Так, на відміну від ст. 18 КК України, в ст. 364 КК України законодавець до службових осіб відносить таких, які постійно, тимчасово обіймають посаду в організаціях, пов'язану з виконанням адміністративно-господарських або організаційно-розпорядчих функцій. Натомість в ст.18 КК України такої категорії службових осіб не визначено. Згідно Цивільного Кодексу України поняття «організація» має досить широке значення. Зокрема організаціями можуть бути: установи, товариства, юридичні особи приватного і публічного права. Тобто, перелік службових осіб, представлених в примітці до ст. 364 КК України є ширшим ніж в ст. 18 КК України.
Виходячи із об’єктивної сторони складу злочину передбаченого ст. 370 КК України зазначимо, що безумовно провокація підкупу може бути вчинена також службовими особами визначеними в примітці до ст. 364 КК України. Зокрема такими, що постійно, тимчасово обіймають посаду в організаціях, пов'язану з виконанням адміністративно-господарських або організаційно-розпорядчих функцій. Саме тому вважаємо, що суб’єкт провокації підкупу потребує уніфікації, зокрема в рамках розділу XVII «Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг» КК України. А саме, потребує узгодження зміст суб’єкта провокації підкупу з іншими статтями розділу XVII КК України, де суб’єктом вчинення злочину є службова особа. {jcomments on}

 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2020
October
MoTuWeThFrSaSu
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2019 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція