... Таємниця успіху у тому, щоб бути готовим скористатися зі слушної нагоди, коли вона настане (Б. Шоу) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 10.12.2015 - Секція №5
Проблеми, пов'язані із незаконним обігом (культивування наркотиковмісних рослин, розробка, виробництво, виготовлення, зберігання, розподіл, торгівля, використання, переміщення територією України та за її межами) наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів створюють безпосередню загрозу генофонду нації, забезпеченню правопорядку, національній безпеці країни. Незважаючи на те, що в Україні постійно розробляються різнованітні заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, це питання досі залишається актуальним.
У 2010 році була завершена Програма реалізації державної політики по боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів для 2003-10. Контроль за здійсненням програми був наданий профільному департаменту Кабінету Міністрів України, в той час як Міністерство внутрішніх справ України здійснювало збір і опублікування щорічного звіту по програмі. За даними звіту МВС за 2010 рік, 11 завдань програми не були завершені, в тому числі шість короткострокових цільових елементів і п'ять постійних завдань.
Найбільш важливі завдання, які залишились не виконаними і не профінансованими: створення міжвідомчої лабораторії з технічним оснащенням, що відповідає рівню європейських стандартів для дослідження і ведення електронного каталогу відомостей про синтетичні і напівсинтетичні наркотичні засоби та психотропні речовини (пункт 3); створення єдиної міжвідомчої автоматизованої системи збирання, аналізу та узагальнення інформації про осіб, які причетні до незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (пункт 5); забезпечення лабораторій в установах виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби устаткуванням, медичним обладнанням та засобами медичного призначення, необхідним для проведення діагностики методом експрес-аналізу наркотичних засобів та діагностики їх залишків у біосередовищах організму через тривалий час після їх вживання (пункт 30) [1].
У Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2010 р. № 1808-р, окреслюються такі основні проблеми, повязані з незаконним обігом наркотичних засобів як: високий рівень попиту на наркотичні засоби та психотропні речовини, а також лікарські засоби, зловживання якими може викликати наркотичну залежність; низька ефективність діяльності органів виконавчої влади, спрямованої на реалізацію державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів; неналежний рівень міжвідомчої координації та практичної взаємодії центральних органів виконавчої влади у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів; відсутність належного контролю за виробництвом, виготовленням, придбанням, зберіганням, відпуском, обліком, перевезенням, пересиланням наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, а також лікарських засобів, зловживання якими може викликати наркотичну залежність [2]. 
У науковій літературі виокремлюють такі недоліки протидії незаконному обігу наркотичних засобів: 1) недостатніми є заходи щодо поліпшення криміногенної ситуації у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, які вживаються правоохоронними органами; 2) не відбувається переорієнтації як правоохоронних органів в цілому, так і кожного співробітника окремо на вивлення факту збуту наркотиків; 3) викриття злочинних угруповувань з корупційними та міжнародними звязками відбувається у поодиноких випадках; 4) індифирентність виявляють органи виконавчої влади усіх рівнів до перешкоджання шкідливим звичкам серед дітей, формування стандартів здорового способу життя, негативного ставлення до вживання наркотиків; 5) відсутня комлпексна система своєчасного лікування та реабілітації осіб, які вживають наркотичні засоби [3, c. 17].
І. Присяжнюк зазначає, що останніми роками в Україні спостерігається тенденція до зменшення кількості зареєстрованих злочинів у сфері обігу наркотичних засобів (з 65 тис. у 2005 році до 53,2 тис. у 2011 році), частка наркозлочинів коливається в межах 14-15 % від загальної кількості злочинів [3, c. 13]. Аналізуючи статистичні дані звітів «Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування» за 2013 та 2014 роки, що були підготовлені Генеральною прокуратурою України, можна стверджувати про стрімке зменшення кількості зареєстрованих злочинів у сфері обігу наркотичних засобів. Так, у 2013 році було зареєстровано 33982 кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, що у межах загальної кількості злочинів становить 6 % [4]. У 2014 році було зареєстровано 30494 кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, що взагалі складало 1, 2 % у межах загальної кількості злочинів [5].
Зазначені статистичні дані дають підстави для наступних висновків: 1) спостерігається суттєва тенденція до зменшення кількості кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів – за останні десять років загальна кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів зскоротиласялася вдвічі; 2) частка кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів серед загальної кількості злочинів за останні десять років зменшилася майже в п'ятнадцять разів.
Результати аналізу статистичної інформації спонукають до роздумів. Які причини та умови суттєвого зменшення кількості досліджуваних правопорушень? Чи є це наслідком ефективних заходів протидії та профілактики відповідних органів? Яким чином можна найбільш достовірно оцінити латентність даних злочинів та дослідити її вплив на дані, відображені у звітах, адже на високу латентність даних злочинів негативний вплив здійснюють як взаємна зацікавленість у їхньому прихованні різних суб’єктів наркообігу (збувальників, споживачів наркотиків тощо), так і існуючі проблеми у правоохоронних органах (матеріально-технічні, організаційні, кадрові тощо)? Ці питання потребують подальшого наукового дослідження.
 
Список використаних джерел:
1. Національна стратегія країни, пов’язана з наркотиками. Звіт Українського медичного та моніторингового центру з алкоголю та наркотиків МОЗ України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.emcdda.europa.eu/html.cfm/index211534RU.html#headersection
2. Концепція створення системи моніторингу ситуації у сфері протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2011 р. № 1193-р. // Офіційний вісник України. – 2010. – № 70. – Ст. 41
3. Присяжнюк І. Актуальні проблеми протидії наркозлочинності та шляхи їх подолання / І.Присяжнюк // Вісник прокуратури. – 2012. – № 6 (132). – С. 11-19
4. Статистичний звіт «Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування» за 2013 рік, підготовлений Генеральною прокуратурою України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.gp.gov.u/ua/stst2011.html?dir_id=111482&libid=1008 20&c=edit&_c=fo#
5. Статистичний звіт «Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування» за 2014 рік, підготовлений Генеральною прокуратурою України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.gp.gov.ua/ua/stst2011.html?dir_id=111482&libid= 100820&c=edit&_c=fo# {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2020
October
MoTuWeThFrSaSu
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2019 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція