... Заможні ті, хто вміє обмежувати бажання своїми можливостями (Гібер) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 25.02.2016 - Секція №3
Швидкий розвиток інформаційних технологій по всьому світу загострив існуючі та вказав на нові проблеми в авторському праві – проблеми правового статусу нових об’єктів авторського права, охорони авторських прав у цифрових мережах, недопущення обходу технічних засобів захисту авторського права, які вимагають негайного вирішення.
У зв’язку з появою і розвитком інформаційних цифрових технологій виник новий клас творів - мультимедійні (цифрові), які є складними, комплексними об'єктами.
Мультимедіа може бути представлена у вигляді таких основних складових: текст, відео, аудіо, анімація, зображення, інтерактивність.
Визначити правовий статус нових творів необхідно, в першу чергу, з практичних міркувань. Разом з тим, ці об’єкти доволі часто не можна чітко класифікувати, віднести до певної групи творів науки, літератури чи мистецтва.
Незважаючи на всі дослідження, які були проведені українськими вченими, природа мультимедійних продуктів досі остаточно не визначена, тому авторське право на ці продукти важко встановити.
Цивільний кодекс України, відповідно до ст. 420, не виділяє мультимедійні цифрові твори як окремий об'єкт прав інтелектуальної власності, крім того ні в одному законодавчому акті України не дано визначення терміну «мультимедіа». Для того, аби тлумачити даний термін, потрібно звертатися до міжнародних документів та досліджень авторитетних вчених. Так як мультимедійні твори можна вважати об’єктом охорони як бази даних або ж як аудіовізуальні твори, то охорона таких творів поки може проводитися в рамках саме цих об'єктів. Необхідно вказати, що внутрішньо мультимедійні твори представляють собою бази даних, а за зовнішнім виглядом – це аудіовізуальні твори.
Об’єктами авторського права, відповідно до ст. 433 ЦК України є твори, а саме: літературні та художні твори (з підвидами), комп'ютерні програми, компіляції даних (бази даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності та інші твори [1, с. 144].
У ст. 8 Законі України «Про авторське право та суміжні права» дається трохи інша класифікація об’єктів авторського права – творів у галузі науки, літератури і мистецтва, але, знову ж таки, термін «мультимедіа» не згадується [2].
Правильнішим було б внесення мультимедіа в ЦК України та в ЗУ «Про авторське право та суміжні права» як об’єкта авторського права, а аудіовізуальні твори, комп’ютерні програми та компіляції даних (бази даних), винести у види мультимедійних продуктів.
Складні правові проблеми виникають вже при створенні мультимедійних творів, оскільки вони, як правило, можуть включати безліч музичних, художніх, літературних, анімаційних творів. При цьому, відповідно до основ авторського права, від кожного правоволодільця необхідно отримати дозвіл, щоб включити його творіння до мультимедійного твору. Саме тому у ряді країн було створено мультимедійні клірингові центри, в яких можна отримати інформацію про авторів твору і дозвіл на його використання [3, с. 63].
Було б дуже непогано, якщо б Україна перейняла цей закордонний досвід. Такий відповідальний підхід до створення твору мав би позитивний вплив на охорону авторського права загалом.
Більшість дослідників, які займалися даним питанням, погоджуються, що твір мультимедіа є твором, створеним кількома авторами. Він складається з частин, кожна з яких може мати самостійне значення.
Отже, не можна говорити про мультимедійний твір як про виключно колективний. Хоча і до складених творів його віднести не можна, оскільки продукти мультимедіа створюються кількома авторами, спеціалістами у різних сферах, спільна творча праця яких спрямована на отримання чітко визначеного результату.
Враховуючи те, що концепція мультимедіа не вписується ні в одну з існуючих категорій творів, найбільш логічним було б вирішувати питання, які виникають при використанні цієї категорії творів, виходячи з загальних положень авторського права. Або ж, що було б набагато доцільніше, закріпити термін «мультимедіа» на законодавчому рівні в Україні та вказати особливості авторського права на мультимедійні продукти, які можна було б використовувати на практиці.
Основними проблемами авторських прав на цифрові твори є беззастережна легкість їх копіювання, широкий доступ через мережу Інтернет, а також низька ступінь законодавчого опрацювання питань, пов'язаних з їх захистом. 
Зважаючи на вищевикладене робимо висновок, що законодавець приділяє недостатню увагу інформаційному прогресу в Україні. Не враховуються особливості охорони авторських прав на дані об’єкти.
Крім того, як відомо, країни СОТ домовилися про скасування мита на мультимедійні продукти. Безмитна торгівля поширюватиметься на такі продукти мультимедіа, як GPS, DVD-плеєри, старт-карти, оптичні носії. Мита буде скасовано протягом трьох років із моменту початку дії угоди, яка передбачається з 1 липня 2016 року. Це ще раз доводить те, що мультимедійна продукція займає чільне місце на вітчизняній та світовій арені, роль якої неможна ігнорувати [4].
 
Список використаних джерел:
1. Цивільний кодекс України: за станом на 01.01.2016 року // Верховна Рада України. – К., 2003, №№40-44. – ст. 356.
2. Про авторське право і суміжні права: Закон України за станом на 13.01.2016 року // Верховна Рада України. – К., 1994, № 13. – ст. 64.
3. Євков А.М. Авторське право в міжнародно-правовому аспекті: [навчально-методичний посібник для студ. магістерської програми «Міжнародне та порівняльне право інтелектуальної власності»] / А.М. Євков. – Х. – 2010. – 126 с.
4. Країни СОТ домовились про скасування мита на мультимедійні продукти [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://osvita.mediasapiens.ua/media_law/government/kraini_sot_domovilis_pro_ skasuvannya_mita_na_multimediyni_produkti/ {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
July
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція