... Немала частина успіху – бажання досягти його (Сенека) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 20.04.2016 - Секція №4
Нестабільність економічної ситуації в країні, національні і світові економічні кризи призводить до трансформацій в економічній системі держави. Визнання банків банкрутами, їх ліквідація негативно впливають на довір’я з боку населення до банківської і фінансової системи загалом. Тому важливим питанням є забезпечення державою існування і належне функціонування системи гарантій вкладів осіб: фізичних, юридичних та фізичних осіб підприємців.
В Україні правовою основою захисту прав і законних інтересів вкладників банку є ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 № 4452-VI (далі – ЗУ «Про СГВФО»). При цьому відповідно до цього Закону вкладником є фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката. Тобто система гарантій передбачена цим Законом поширюється виключно на фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тому постає питання яким чином вкладникам – юридичним особам захистити свої права та законні інтереси?
Аналіз чинного законодавства дає підстави стверджувати, що відсутні правові норми, які б передбачали гарантії вкладів юридичних осіб подібних до передбачених для фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Юридичні особи можуть лише заявити Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) свої вимоги до банку, який ліквідується і такі вимоги можливо будуть задоволені в порядку визначеної законом черговості. У таких ситуаціях законодавством передбачений певний алгоритм дій.
Процедура ліквідації банку передбачена Розділом VІІІ ЗУ «Про СГВФО». Так, відповідно до цього Закону Фонд розпочинає процедуру ліквідації банку після прийняття рішення НБУ про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет та здійснює опублікування такої інформації в газеті «Урядовий кур’єр» або «Голос України» не пізніше ніж через 7 днів з дня початку процедури ліквідації банку. І тут законодавець надає право протягом 30 днів з дня опублікування такої інформації кредиторам (зокрема, і вкладникам – юридичним особам) заявити Фонду про свої вимоги до банку. Після закінчення цього терміну будь-які вимоги, що надходять вважаються погашеними. Тому для юридичних осіб важливим буде слідкувати за такою інформацією, щоб хоча б мати можливість скористатися правом повернути свої вклади.
По закінченню строку пред’явлення вимог Фонд протягом 90 днів здійснює низку заходів, зокрема, визначає суму заборгованості кожного кредитора, відносить вимоги до певної черги погашення та складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (ст. 49 ЗУ «Про СГВФО»). Ті вимоги, які не були внесені до зазначеного реєстру не підлягають задоволенню в ліквідаційній процедурі і вважаються погашеними. Тому вкладникам – юридичним особам необхідно слідкувати за оприлюдненням інформації про затвердження такого реєстру, яка розміщується протягом 20 днів з дня його затвердження на офіційному сайті Фонду, неплатоспроможного банку, а також у приміщеннях такого банку в доступному для відвідувачів місці, оскільки ЗУ «Про СГВФО» передбачає можливість вирішення спорів щодо акцептування вимог кредиторів у судовому порядку. Тобто, якщо вкладник – юридична особа не згодна зі змістом реєстру акцептованих вимог кредиторів, вона може захистити свої права шляхом звернення до суду.
Щодо черговості задоволення вимог вкладників – юридичних осіб, то відповідно до ст. 52 ЗУ «Про СГВФО» вони віднесені до сьомої черги (всього 10 черг). Також законодавством передбачені певні правила задоволення вимог кредиторів, зокрема, вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження коштів від продажу майна (активів) банку після повного задоволення вимог попередньої черги. У разі якщо обсяг коштів, одержаних від продажу майна (активів), недостатній для повного задоволення всіх вимог однієї черги, вимоги задовольняються пропорційно до суми вимог, що належать кожному кредитору однієї черги. У разі відмови кредитора від задоволення визнаної в установленому порядку вимоги Фонд не враховує суму грошових вимог цього кредитора. А вимоги до банку, незадоволені за недостатністю його майна, вважаються погашеними. 
Вимоги вкладників – юридичних осіб задовольняються за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідації та реалізації майна банку, тоді як вклади фізичних осіб та фізичних осіб підприємців в межах системи гарантування забезпечуються за рахунок Фонду. Відповідно до статистичної інформації оприлюдненої на офіційній Інтернет-сторінці Фонду станом на 01.01.2016 р. 98,8 % вкладів вкладників фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців були покриті. Що ж до задоволення вимог вкладників – юридичних осіб офіційна інформація відсутня, але практика процедури банкрутства дає підстави вважати, що такі вимоги задовольняються рідко внаслідок відсутності коштів.
Отже, в Україні відсутня система гарантій вкладів юридичних осіб, що є негативним явищем, оскільки підриває авторитет банківської системи України. У зв’язку з цим існує необхідність законодавчого врегулювання відповідного питання.

Науковий керівник: Олефір А.О., к.ю.н., асистент кафедри цивільного, господарського та екологічного права ПЮІ НЮУ ім. Я.Мудрого.
{jcomments on} 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
July
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція