... Коментарі вільні, але факти священні (Ч. Скотт) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 20.04.2016 - Секція №5
У процесі реформування інститутів права і держави постійно змінюються закони, здійснюється перехід до чогось нового. Але завжди залишиться незмінним те, що при розслідуванні кримінальних проваджень мають бути прийняті правильні і обґрунтовані рішення, для цього необхідно відновити достовірну картину минулої події, пізнати усі її обставини та факти, встановити істину. 
Відповідно до частини першої статті 223 КПК України гласними слідчими (розшуковими) діями є дії, спрямовані на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.
При розслідуванні контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів, як правило, проводяться такі слідчі (розшукові) дії, як: огляд місцевості, приміщення, речей та документів (ст. 237 КПК України), освідування особи (ст. 241 КПК України), обшук (ст. 234 КПК України), допит (ст. 224 КПК України) та проведення експертизи (ст. 242 КПК України) [1].
З метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, які в подальшому можуть використовуватися як докази, слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів (ч. 1 ст. 237 КПК України). При проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Всі вилучені речі та документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У випадку, якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування (ч. 5 ст. 237 КПК України) [1].
Варто зазначити, що найбільш поширеним місцем вчинення контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів є зони митного контролю, які розташовані в безпосередній близькості до митного кордону. Саме в пунктах митного контрою, під час митного огляду, виявляється переважна більшість контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів [2].
Особливим різновидом огляду при вчиненні контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів є освідування особи (ст. 241 КПК України) [1].
Освідування – це невідкладна слідча (розшукова) дія, оскільки зволікання щодо її проведення може призвести до втрати доказової інформації внаслідок дій особи, яка підлягає освідуванню, спрямованих на знищення слідів злочину, а іноді й особливих прикмет. Зауважимо, що при затриманні перевізника наркотичних засобів досить важливим є встановлення обставин, пов’язаних із вживанням цією особою наркотиків, особливо, коли особа робить заяву про те, що перевозила наркотики для власних потреб. У процесуальній літературі зазначається, що при проведенні освідування встановлюється: 1) чи є на затриманому, його одязі сліди злочину: частки наркотичних засобів, лікарських препаратів, що містять наркотики, шприци, тощо; 2) чи є в цієї особи ознаки вживання наркотиків, психотропних речовин: сліди ін’єкцій у вигляді дрібних крапок, а також виразки або нариви на кінцівках, передпліччях, плечах, між пальцями рук, а також ознаки наркотичного сп’яніння [3].
Однією з найпоширеніших гласних слідчих (розшукових) дій при розслідуванні контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів є обшук, який проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб (ст. 238 КПК України). Найбільш доцільними й ефективними обшуки є в таких слідчих ситуаціях: – особистий обшук підозрюваного з метою виявлення на тілі й в одязі наркотичних засобів, а також їх вилучення;– обшук за місцем проживання підозрюваного, житлових і нежитлових приміщень, транспортних засобів з метою виявлення та вилучення наркотичних засобів; – обшук у адміністративних і виробничих приміщеннях суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності з метою виявлення наркотичних засобів, тари, пристосувань для прихованого провезення через митний кордон [2].
Отже, підсумовуючи вищевикладене можемо зробити висновок, що в умовах реформування інститутів права і держави є незмінними і завжди важливими такі слідчі дії, як: огляд місцевості, приміщення, речей та документів, освідування особи, обшук, які є засобами для забезпечення отримання доказів у кримінальному провадженні щодо контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів.
 
Список використаних джерел:
1. Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України від 13 квіт. 2012 р. №4651-VI // Відомості Верховної Ради України. – 2013. – № 9-10. – Ст. 474.
2. Малюга Р.В. Слідчі (розшукові) дії як засоби доказування у кримінальному провадженні про контрабанду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів / Р.В. Малюга //  Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика. – 2014. – №2. – С. 191-194.
3. Настільна книга слідчого: наук.-практ. вид. Для слідчих і дізнавачів / М.І. Панов, В.Ю.Шепітько, В.О. Коновалова [та ін.]. – [2-ге вид., перероб. і доп.]. – К.: Вид. Дім «Ін Юре», 2007. – 728 с.
{jcomments on} 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція