... Немала частина успіху – бажання досягти його (Сенека) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 05.10.2017 - СЕКЦІЯ №2
Принцип справедливості складає основу всього сучасного права, в тому числі і соціальних правовідносин. 
У філософській літературі справедливість протягом тривалого періоду розглядалася, як явище морального порядку [1]. В подальшому, це поняття стало трактуватися, як якісна особливість категорії суспільних відносин. Тому базуючись на відповідних відносинах почало з’являтися поняття соціальної справедливості, як об’єктивне явище громадського життя.
Справедливість, за загальними уявленнями, це відповідність того, що людина віддає суспільству і отримує від нього, відповідність прав і обов'язків. Таким чином, історично ідея справедливості втілюється саме в праві. Саме справедливість найбільше підходить для визначення сутності права, це одна з найбільш гуманних і плідних ідей в історії людства, яка в уявленнях людей завжди погоджувалася з правом. Можна сказати, що справедливість є абстрактним виразом самого права. У цьому сенсі саме право нормативно закріпленою справедливістю, що складається в реалізації суспільного компромісу. За визначенням М.М. Алексєєва, «справедливий правопорядок, це єдиний, нормальний, здоровий стан прав [2].
Справедливість, це не лише етична, філософська категорія, а й правове поняття, що закріплює суспільні відносини і відповідні цим відносинам правила поведінки, канони, вчинки і дії людей. Конкретне вираження «справедливість» знаходить свій початок в правових нормах і вчинках людей, які застосовують ці норми. Вона втілена в праві та відображає специфічно правову визначеність. У ній підсумовано ставлення суспільства до права. Вбираючи в себе юридичну форму, справедливість не втрачає властивих їй якостей. Правильно буде сказати, що вимога справедливості, виражена через право, виступає, як моральна, і як правова вимога.
В умовах формування сучасного суспільства, право за своєю суттю є носієм і провідником волі людини, що безпосередньо відповідає потребам соціального життя. У зв'язку з цим повинен бути приведений в дію певний правовий механізм, що дозволяють вирішувати складні питання життєвої практики.
Правові засади, як основоположні ідеї, які відображають сутність, розвитку права, визначають загальну спрямованість правового регулювання, забезпечують розвиток і функціонування правової системи українського суспільства. Тому специфічна природа права, як феномена людської цивілізації, відображається саме в принципах, головним з яких є принцип справедливості. Принципи ж, в свою чергу, забезпечують цілісність права, збереження його основних властивостей і функцій.
Висновок. Справедливість закладена в самому праві. Діяльність суб'єктів права повинна бути пронизана ідеями неупередженості, істинності, правильності, законності та чесності. Винесені юридичні рішення, що встановлюють права і обов'язки, заходи та заохочення повинні за формою й суттю бути справедливими.

Список використаних джерел:
1. Философский словарь / под ред. М. М. Розенталя. М., 1972. – С. 389; Словарь по этике / под ред. И. С. Кона. М., 1975. – С. 298-299.
2. Алексеев Н.Н. Основы философии и права. – СПб., 1998. – С. 206. {jcomments lock}

 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2020
Жовтень
ПнВтСрЧтПтСбНД
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2019 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція