... Час - те ж, що й гроші: не витрачайте його намарно, і у вас буде його достатньо (Г. Левіс) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 06.12.2018 - СЕКЦІЯ №5
Актуальність проблеми. В умовах існуючих сьогодні значних економічних, соціальних, політичних змін, що відбуваються в нашій державі, а також враховуючи загострення суспільно-політичної ситуації на сході та півдні України проблема створення сильної й боєздатної армії є однією з основних на сьогоднішній день. Дана проблема потребує першочергового вирішення.
Є ряд чинників, які впливають на свідоме ухилення призовників від проходження військової служби. В першу чергу, це недосконалість системи роботи з призовниками, невиконання Кабінетом Міністрів України своїх обіцянок стосовно соціально-побутового забезпечення військовослужбовців, занепад військово-промислового комплексу, технічної оснащеності та постачання військ. 
Тому проблема боротьби зі злочинами у сфері забезпечення призову та мобілізації на сучасному етапі розвитку України є актуальною. Хоч діяння, пов’язані з ухиленням від проходження  військової служби належить до злочинів невеликої тяжкості, але вони свідчать про негативні внутрішні процеси, що відбуваються в лавах Збройних Сил України та в державі загалом.
У зв’язку із вищенаведеним, одним із пріоритетних напрямів діяльності правоохоронних органів має бути посилена боротьба з таким видом злочинної діяльності, своєчасне виявлення та запобігання, підвищення ефективності роботи правоохоронних органів під час розслідування даного злочину. 
Ступінь наукового дослідження кримінальної відповідальності за ухилення від проходження військової служби незначний. В останні роки  наукового інтересу проблеми реалізації кримінальної відповідальності за ухилення від проходження військової служби не викликали. Проте окремі положення щодо встановлення покарання за ухилення від привозу на військову службу знайшли відображення у працях М.І. Бажанова, П.Ф. Грішаніна, О.О.Дудорова, М.П. Журавльова, В.В. Сташиса, Є.Л. Стрельцова, М.І. Хавронюка.
Мета роботи – пошук варіантів  удосконалення правових підстав призову громадян України на військову службу і механізму реалізації кримінальної відповідальності за невиконання цього конституційного обов’язку.  Це обумовлено тим, що відповідно до ст. 64 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України) [1]. Громадянин України може виконати свій обов’язок за призовом на військову службу або в добровільному порядку (за контрактом) [2].
За невиконання даного обов’язку передбачена кримінальна відповідальність відповідно до ст. 335 Кримінального кодексу України. Так, згідно з положенням даної статті, ухилення від призову на строкову військову службу карається обмеженням волі на строк до трьох років) [3].
Та незважаючи на існування покарання за ухилення від проходження військової служби, кількість вчинення даного правопорушення не зменшується. Проаналізувавши дані, наявні в Єдиному державному реєстрі судових рішень, в період з 01.01.2018 по сьогоднішній день в Київській області було оголошено 4 вироки, якими визнано осіб винними у вчиненні злочину, передбаченого ст. 335 КК України, в Дніпропетровській області – 17 обвинувальних вироків, Луганській області – 22, Закарпатській області – 23, Львівська область – 20) [4].  Дослідивши зміст вироків, можна дійти до висновку, що в більшості випадків, прокуратура укладає угоди про визнання винуватості, що свідчить про те, що особи усвідомлюють, що вчинили діяння, що підпадає під ознаки злочину, передбаченого ст. 335 Кримінального кодексу України.
Висновки. Реалізація кримінальної відповідальності за ухилення від призову на військову службу за будь-яку форму бездіяльності базується на юридичному обов’язку – обов’язку захищати Вітчизну. Але існує багато причин, які сприяють вчиненню злочину у сфері забезпечення призов, а саме – не бажання виконувати цей  конституційний обов’язок перед Батьківщиною щодо охорони територіальної цілісності та унітарності нашої країни. Аналізуючи досліджений матеріал, модна дійти висновку, що ухилення від проходження військової служби пов’язано в першу чергу з відсутністю  престижу професії військовослужбовця, соціальної незахищеності військовослужбовців,  невиконання органами влади своїх зобов’язань перед військовослужбовцями. 
На сучасному етапі реформування кримінального законодавства, приведення його у відповідність до загальноєвропейського рівня нашій державі вкрай необхідно більш ретельне вивчення розвитку кримінального права європейських країн з метою використання та застосування цього досвіду в процесі вдосконалення кримінального права в Україні.
 
Список використаних джерел:
1. Конституція України від 28 червня 2006. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254
2. Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 № 2341-III. URL: http://zakon.rada. gov.ua/laws/show/2341-14
3. Про військовий обов’язок і військову службу: Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12
4. Єдиний державний реєстр судових рішень. URL: http://reyestr.court.gov.ua/ {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
Липень
ПнВтСрЧтПтСбНД
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція