...Здібним заздрять, талановитим шкодять, геніальним лестять (М.Фадуль)...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 30.05.19 - СЕКЦІЯ №3
Протягом останніх років в Україні почергово приймаються законодавчі акти, що повинні привести ринок житлово-комунальних послуг в Україні у цивілізований стан, що в свою чергу сприяє енергозбереженню, а відтак енергетичній незалежності країни. Але певною мірою положення які зазначені в цих законах не могли застосовуватись без змін які були прийняті до чинного Закону України «Про житлово-комунальні послуги» тому це питання є актуальним адже саме він визначає права і обов’язки споживача і виконавця житлово-комунальних послуг, сам перелік послуг та порядок їх оплати. А необхідність у його оновленні назріла давно тобто він повинен був враховувати нові підходи та був узгоджений із раніше прийнятими новими законодавчими актами.
Тому 9 листопада 2017 року Верховна Рада України ухвалила новий Закон «Про житлово-комунальні послуги», який передбачає цілу низку позитивних змін, а саме:
1) в проваджується відповідальність за ненадані або надані не в повному обсязі в обумовлені строки послуги;
2) усі послуги надаються тільки на підставі договірних відносин;
3) споживач обирає, яку послугу і на підставі якого договору він хоче цю послугу отримувати.
Даний Закон передбачає чотири моделі договірних відносин між споживачами та виконавцями комунальних послуг.
1. Індивідуальний договір він (укладається з кожним споживачем).
2. Колективний договір з управителем (укладається з управителем).
3. Договір колективного споживача (укладається з ОСББ).
4. Індивідуальний договір будинку [3].
Також для у даному законі були визначені права та обов’язки для кожної з сторін житлово-комунальних послуг.
1) Так для сторони споживача були зазначені такі права, а саме:
– на не оплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження (п. 6 ч. 1 ст. 7) [1];
– у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води (п. 12 ч. 1 ст. 7).
Споживач також тепер зможе бачити у своїх платіжках, скільки виконавець витрачає на обслуговування мереж з тарифів на комунальні послуги, також виділяється плата за абонентське обслуговування. Раніше ця плата включалася до загального платежу. Тепер ці витрати мають оплачуватися окремо. Дана норма дає можливість споживачеві самостійно обирати іншу компанію, яка буде обслуговувати мережі [3].
2) Для сторони виконавця послуги передбачено право обмежити чи припинити надання послуги конкретному споживачеві в багатоквартирному будинку, причому незалежно від обраної моделі організації договірних відносин.
Закон також чітко визначає процедуру такого припинення. Зокрема, виконавець має щонайменше за 30 днів попередити боржника про майбутнє відключення і тим самим дати можливість або сплатити борг, або оспорити правомірність припинення надання послуги [3].
Крім того, Закон дозволяє виконавцям комунальних послуг припиняти їхнє надання тим споживачам, які відмовилися укладати договори про надання комунальних послуг. Тобто якщо споживач відмовляється від договору він не потребує послуги. 
Законом також чітко визначено якщо, управителем будинку є: фізична особа – підприємець то дана особа зобов’язана самостійно пройти професійну атестацію або мати в штаті за трудовим договором щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» (1 і 2 ч. 5 ст. 18). 
Для управителя основним завданням Закон визначає утримання будинку та прибудинкової території. Тепер в  Закону дає також можливість у договорі з управителем прописати додаткові функції [3].
Для об’єднань співвласників:
1. Найголовніше нововведення для ОСББ це те, що Закон у ч. 2 ст. 2 говорить проте, що не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку. 
Тобто ОСББ не є постачальником житлово-комунальних послуг, та не є виконавцем даних житлово-комунальних послуг, та не є суб’єктом господарювання взагалі (ст. 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку») [2].
2. Також для ОСББ буде конкретизація, що дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані в житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг (ч. 3 ст. 9). Це означає, що мешканці неприватизованих квартир платять так само, як і власники квартир у цьому будинку – ніхто від оплати внесків їх не звільняв, звісно, якщо інше рішення не буде прийнято загальними зборами і за нього не проголосують понад 50 % площі співвласників [3].
Але все одно в Законі України «Про житлово-комунальні послуги» залишилися неточності та не достатньо врегульовані питання через, що виникають складнощі з подальшим його виконання. 
Як висновок можемо сказати, що в цілому новий Закон можна вважати як прогресивний і спрямований на вирішення багатьох складнощів, що накопичилися, але він залишається досить гнучким, що добре і погано одночасно. Тобто з одного боку була впроваджена взаємна відповідальність постачальника та споживача комунальної послуги, та конкретизуються деякі договірні відносини, а з іншого боку не встановлена точна межа відповідальності. Тому дуже багато наразі залежить від додаткових нормативно-правових документів, які буде приймати Кабінет Міністрів.
     
Список використаних джерел:
1. Про житлово-комунальні послуги: Закон України № 2189-VIII від 09 листопада 2017 р. Голос України від 09.12.2017 № 231. Чинний зі змінами. (перевірено 20.05.2019 р.)
2. Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку: Закону України від 29.11.2001 № 2866-III. Голос України від 04.01.2002 № 2.Чинний зі змінами. (перевірено 20.05.2019 р.)
3. Закон України «Про житлово-комунальні послуги». Що зміниться і які недоліки? Юрист & Закон. 2018. №06. Архів електронного видання URL: http://uz.ligazakon.ua/ua/ magazine_article/EA011248 {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
Липень
ПнВтСрЧтПтСбНД
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція