... Найбільше успіхів ми досягаємо у тому, до чого маємо найліпший хист (Античний вислів) ...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 30.05.19 - СЕКЦІЯ №2
Існування значної кількості різноманітних видів крипто валют спричинено постійним моніторингом руху даних, а також виявленням сучасних тенденцій валютних систем на світовому ринку. Найпоширенішими грошовими одиницями криптовалюти є Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ripple, EOS, Litecoin.
Варто зазначити, що висока капіталізація ринку криптовалют збільшує кількість їх користувачів та розширює сферу застосування цих валют у розрахунках на міжнародному рівні. Сьогодні в абсолютній більшості країн криптовалюта кваліфікується як нематеріальний актив або товар і в переважній більшості вона не виступає законним платіжним засобом. Проте в багатьох країнах ЄС, Великобританії, Австралії, Канаді, США та Японії операції з криптовалютою прирівнюються до бартерних операцій.
Проект Закону України № 7183 «Про обіг криптовалюти в Україні» визначає криптовалюту як програмний код (набір символів, цифр та букв), що є об’єктом права власності, може виступати засобом міни, відомості про який вносяться та зберігаються у системі блокчейн (розподілена база даних) в якості облікових одиниць поточної системи блокчейн у вигляді даних (програмного коду)[1]. Визначення крипто валюти у такий спосіб видається не дуже вдалим через зосередження на технічному аспекті, що відсуває на другий план економіко-правовий зміст поняття (з технічної точки зору категорія «програмний код» охоплює досить широке коло об’єктів, більшість з яких взагалі не пов’язані з криптовалютами, включаючи комп’ютерні програми, інформаційні бази даних тощо).
Альтернативний проект Закону України № 7183-1 «Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні» пропонує визначити криптовалюту як децентралізований цифровий вимір вартості, що може бути виражений у цифровому вигляді та функціонує як засіб обміну, збереження вартості або одиниця обліку, що заснований на математичних обчисленнях, є їх результатом та має криптографічний захист обліку [2].
Сутність поняття криптовалюти найкраще проявляється через її ознаки. 
Однією з головних рис є децентралізація та доступність, тобто клієнтські програми (так звані гаманці) та розподілені бази даних є повністю відкритими для перегляду реєстру всіх операцій в системі. Також підключення до цього реєстру можливе за допомогою власного гаманця або веб-інтерфейсу спеціальних сервісів моніторингу з будь-якої точки світу, без паролів і будь-якої іншої авторизації.
Характерною ознакою і безперечною перевагою криптовалюти є відсутність контролю за мережею, оскільки мережа не має контролюючого центру, який може заморозити будь-який рахунок, змінити кількість грошових одиниць в системі, заблокувати або скасувати платіж.
Також для криптовалюти властива можливість анонімних розрахунків. Завдяки зручному і анонімному засобу розрахунків, адреса – номер рахунку в системі не пов'язаний із його власником. Для відкриття такого рахунку не потрібно ніяких документів.
Важливою ознакою є неперевершений захист мережі криптоодиниць, адже для того, щоб захопити над нею навіть обмежений контроль, потрібні величезні ресурси і витрати в сотні мільйонів доларів [3].
Незважаючи на швидкі темпи поширення криптовалюти, наразі скласти реальної конкуренції офіційним грошовим одиницям вона не може, тому що механізм її роботи є занадто спрощеним у порівнянні з існуючою процедурою діяльності фінансової системи. А такі ознаки як анонімність і децентралізація мають не лише позитивні сторони, а і негативні, оскільки містять у собі серйозну загрозу втрати контролю над грошовим обігом та стабільністю грошових одиниць.
Зазначене вимагає визначення правового статусу криптовалют. У повній мірі криптовалюти не відповідають жодному з визначених на даний час об’єктів цивільних прав. На нашу думку, це свідчить про подальше їх визначення як окремого об’єкту цивільних прав або як частини окремої групи об’єктів цивільних прав, приміром, класу цифрових або віртуальних активів у складі нематеріальних благ, що вимагатиме розширення класифікації нематеріальних благ у Цивільному кодексі України і їх поділ на майнові та особисті немайнові нематеріальні блага. До складу майнових нематеріальних благ варто віднести віртуальні активи, в тому числі криптовалюту, які буде доцільно визнавати майном і об’єктами права власності.
Висновки. Таким чином, криптовалюту можна визначити як нову, еволюційну форму, що утворилася в результаті втрати внутрішньої вартості грошей та розвитку безготівкових розрахунків, шляхом поєднання фінансових та технічних інструментів, а також як перехід на інформаційному етапі розвитку грошей від аналогової до цифрової форми. Криптовалюта може бути за своєю правовою природою віднесена до окремого різновиду майна, яке виступає товаром або є предметом договору міни. Для цього доцільно внести певні зміни загального характеру до Цивільного кодексу України та деяких чинних законів України, таких як Закон України «Про Національний банк України», Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Список використаних джерел:
1. Про обіг криптовалюти в Україні: Проект Закону України від 06.10.2017 № 7183. URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=62684.
2. Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні: Проект Закону України від 10.10.2017 № 7183-1. URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/ webproc4_1?pf3511=62710.
3. Что такое биткоин и криптовалюты. URL: https://bits.media/chto-takoebitcoin/ (дата звернення 05.12.2017). {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
Серпень
ПнВтСрЧтПтСбНД
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція