... Заможні ті, хто вміє обмежувати бажання своїми можливостями (Гібер) ...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 03.10.19 - СЕКЦІЯ №6
В умовах інформатизації сучасного суспільства реформування організації роботи суду в цьому напрямку не є виключенням. Нині для спрощення надмірно ускладнених адміністративних процедур, налагодження процесу адміністративного обміну інформацією в електронному вигляді між суддями та учасниками судового процесу запроваджено проект «Електронний суд». Вже сьогодні запровадження електронного суду дає можливість: ознайомлення зі списками справ, призначених до розгляду; апеляційних скарг; автопризначенних справ, що надійшли вперше; зі станом розгляду справ; сплати судового збору онлайн; отримання смс-повідомлень, копій документів в електронному вигляді участі у судових засіданнях в режимі відеоконференцзв'язку тощо. 
Вказані та інші послуги націлені на забезпечення доступу до правосуддя. Так, на відміну від попереднього часу, коли на отримання, наприклад, актуальної інформації щодо прізвища судді, номеру справи, дати судового засідання, дати розгляду та взагалі результату вирішення справи по суті, учасниками справи витрачалися години або взагалі дні. Наразі таку інформацію можливо дізнатися за пару хвилин, використовуючи будь-який гаджет та маючи доступ до мережі Інтернет. 
Варто відмітити й переваги послуги щодо сплати судового збору он-лайн. В декілька кліків можливо здійснити його оплату, що в свою чергу значно економить час заявника, який раніше витрачався не лише на черги в банківських установах, але й на отримання від суду відповідних реквізитів. Але дещо незручним є те, що такий платіжний документ потрібно роздрукувати, тобто витратити час на здійснення пошуків оргтехніки. Оскільки, відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та Господарського процесуального кодексу України при звернення до суду з відповідним позовом, позивач/заявник має додати до позовної заяви/заяви документ, що підтверджує сплату судового збору [1, 2, 3]. При заведенні обліково-статистичної картки на судову справу, обов’язково перевіряється інформація про зарахування таких коштів до бюджету. Тому законодавцю варто було б прийняти відповідні зміни до вказаних вище процесуальних кодексів та вказувати в позові лише інформацію про суму, час здійснення банківської операції та номер платіжного документу.
Отримання SMS-повідомлення про день, час та місце проведення судового засідання та направлення копій документів учасникам судової справи в електронному вигляді є також зручним рішенням [4]. Відповідно до Тимчасового регламенту, визначено порядок надсилання учасникам судового процесу, кримінального провадження процесуальних документів в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді відповідно до процесуального законодавства [5]. 
Послуга щодо участі у судових засіданнях в режимі відеоконференцзв'язку не лише економить час та кошти учасників судового процесу, а й дає можливість не застосовувати надмірних заходів безпеки у разі залучення потенційно небезпечного правопорушника. Такими системами обладнано всі суди та приміщення органів досудового слідства, установ попереднього ув’язнення, установ виконання покарань. Кримінальним процесуальним кодексом України чітко визначено підстави, за яких, судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції [6].
Доступ до відомостей про судові рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень першочергово забезпечує належні гарантії для рівного доступу громадян до системи справедливого правосуддя. 
Он-лайн трансляції перебігу судового засідання, як правило суспільно-значимих справ, було створено для спостереження за ними в режимі реального часу широкою аудиторією. Суд самостійно, за допомогою відеокамер, що розміщені у залах судових засідань, транслює засідання на підставі відповідного судового рішення на популярному відеохостингу – YouTube через портал «Судова влада України». Дане нововведення є, на нашу думку позитивним, оскільки робить суд ще більш відкритим для суспільства. Важливою також є робота Єдиного інформаційно-довідкового центру Судової влади України. Єдиний контакт-центр надає громадянам можливість отримати широке коло інформації телефоном. 
Отже, проект «Електронний суд» є потребою часу та вагомим засобом забезпечення доступу до правосуддя. Вважаємо також нагальним запровадження обміну електронними судовими документами між судом та органами прокуратури, поліції, виконавчої служби тощо. Безумовно, важливим є повне впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Список використаних джерел:
1. Цивільний процесуальний кодекс України від 04.11.2018, № 2581-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/
2. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005, № 2747-IV URL: https://zakon.rada.gov.ua/
3. Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991, № 1798-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12
4. Порядок надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень, затверджений наказом 01.06.2013 № 73. URL https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0073750-13#n14
5. Тимчасовий регламент надсилання судом електронних документів учасникам судового процесу…: Наказ ДСА від 07.11.2016 № 227. URL: https://dsa.court.gov.ua/userfiles/227(1).pdf
6. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012, № 4651-VI. URL:https://zakon.rada.gov.ua/ {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2020
Жовтень
ПнВтСрЧтПтСбНД
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2019 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція