...Дискусія–спосіб зміцнити опонента в його помилках (Амброз Бірс)...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 12.12.19 - СЕКЦІЯ №5
Наразі однією з характерних ознак сьогодення є активне впровадження в діяльність правоохоронних органів інноваційних досягнень науки і техніки, зокрема комп’ютерних технологій. Разом з цим, перспективним напрямом оптимізації слідчої діяльності необхідно визнати можливість запровадження кібернетичних підходів і пов’язаних з цим перспектив використання комп’ютерів та іншої техніки шляхом розробки і застосування на початковому етапі розслідування злочинів відповідних алгоритмів слідчих дій, зокрема допиту.
Відомо, що на початковому етапі розслідування найважливішим є часовий чинник, оскільки перед слідчим постають завдання з виконання значного обсягу роботи в стислі строки. Допит, у свою чергу, відноситься до тих слідчих (розшукових) дій, провадження яких займає багато часу та вирізняються варіативністю та змінністю ситуацій, що складаються.
Водночас слід зазначити, що переважна більшість елементів поведінки слідчого, незалежно від рівня розумової активності, зумовлені певними штампами та звичками, здобутими в результаті професійного досвіду. Крім того, слідчий не в змозі уникнути одноманітної технічної роботи, зокрема пов'язаної з неухильним дотриманням передбаченої законом процесуальної форми при провадженні допиту. 
У таких випадках алгоритми допиту дозволяють методично виконувати всі необхідні процесуальні умови, досягати поставленої мети та істотно зекономити фізичні, психологічні ресурси слідчого, не порушуючи права та свободи допитуваних осіб. Адже на сьогодні поряд із зниженням рівня розкриття злочинів, підвищенням вимог до доказування вини допитуваних осіб існує проблема недостатньо кваліфікації, недосвідченості слідчих кадрів, що включає в себе: невміння спланувати хід проведення допиту, обирати необхідні та своєчасні тактичні прийоми, невміння працювати з людьми. Усі ці чинники призводять до зниження інтересу та формального підходу до виконання своїх обов’язків, і як наслідок недостатній рівень формування доказової бази. Вважаємо, що допомогти слідчим продуктивно користуватись узагальненими знаннями та прийомами, зменшити кількість помилок і упущень може активне використання засобів цифрових технологій, зокрема, спеціалізованого програмного забезпечення, яке б мало вигляд комп’ютерної програми для слідчих. 
Алгоритмізація допиту сприяє оптимізації провадження цієї слідчої дії, оскільки дотепер мають місце певні недоліки, до яких можна віднести: неповноту встановлення обставин, що підлягають доказуванню; постановку прямих чи несвоєчасних питань; відсутність конкретизації у показаннях допитуваного; отримання від нього односкладових, неконкретних двозначних відповідей; завантаженість допиту непотрібними обставинами, що не мають безпосереднього відношення до події, яка розслідується; відсутність вказівки на час проведення допиту; не повністю заповнену анкету допитуваної особи; складання протоколів з орфографічними помилками; низьку правову культуру та ін. [1].
Таким чином, у практичній криміналістиці, зокрема, при провадженні допиту, алгоритми необхідні для навчання молодих фахівців, надання допомоги в складних слідчих ситуаціях, автоматизації трудомістких інтелектуальних операцій, що вирізняються своєю варіативністю. Слідчим (особливо початківцям) алгоритми корисні для стимулювання, полегшення, прискорення власної інтелектуальної роботи. Вони сприяють тому, щоб жодна з вимог кримінально-процесуального закону, жодна істотно важлива рекомендація криміналістики не залишилися поза увагою слідчого, полегшуючи тим самим прийняття ним рішень та забезпечуючи їх точне виконання.

Список використаних джерел:
1. Дондуков Б.Г. Тактика допроса при расследовании незаконного сбыта наркотиков. Рос. следователь, 2011. №2. С.4. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
Травень
ПнВтСрЧтПтСбНД
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція