... Ми повинні бути рабами законів, щоб стати вільними (Цицерон) ...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 29.04.20 - СЕКЦІЯ №5
Маргінальний спосіб життя є одним із факторів, що створює живильне середовище для злочинності в цілому і для вчинення злочинів окремими категоріями осіб. Так, за з початку 90-х років, в Дніпропетровській області спостерігалося збільшення кількості злочинів, вчинених відносно бездомних осіб. Переважно, відносно даної категорії осіб вчинялися умисні вбивства, заподіяння тілесних ушкоджень і катування. В самому середовищі маргіналів мало місце вчинення дрібних крадіжок, заподіяння тілесних ушкоджень та вбивств (як умисних, так і необережних) при спільному вживанні алкоголю. Самі маргінали вчиняли переважно корисливі злочини, що зрозуміло, зважаючи на їх спосіб життя. Це дрібні крадіжки із магазинів, приватних домоволодінь, дачних будівель тощо. 
Таким чином, можна стверджувати, що маргінальний спосіб життя і злочинність є взаємопов’язаними явищами сучасного суспільного життя. На фоні тривалої економічної кризи, що ускладнюється підвищенням рівня безробіття серед осіб різних вікових категорій, очікувати тенденцій до зниження показників злочинності не доводиться. Єдине, що сприяє на цей час в Україні зниженню показників злочинності, – це стрімке скорочення населення країни, що відбувається з 2012 року. Нас цікавить як детермінація злочинів самих маргіналів, так і злочинів, вчинених відносно маргіналів.
Якщо говорити про злочинність самих маргіналів, то необхідно звернути увагу на самі причини маргіналізації сучасного українського суспільства. Якщо після розпаду СРСР причинами маргіналізації населення були алкоголізм, наркоманія, шахрайські дії на ринку нерухомості, коли громадяни залишалися без житла внаслідок неправомірних дій шахраїв-ріелторів, то сьогодні ситуація дещо інша. Маргіналізація відбувається внаслідок втягнення громадян в шахрайські фінансові операції. Тотальна реклама легкого отримання грошей на власні потреби, у тому числі з використанням телебачення, яскрава реклама на вулицях населених пунктів, листівки в поштових скриньках, розміщення в кожному спальному районі на зупинках громадського транспорту, в торгівельних центрах кіосків з отримання так званих «швидких» кредитів та ломбардів, – затягує недалекоглядних та наївних громадян в тенета шахраїв. При цьому ми можемо спостерігати таку картину: пункти «швидкогроші» з’являються і зникають дуже швидко, замість одних з’являються аналогічні, але з іншими назвами. Відслідкувати їх появу не складно, але не зовсім зрозуміло, чи опікується місцева влада тим, кому і на який вид діяльності надає ліцензії чи здає приміщення. Говорити про те, що приватні особи, – власники торгівельних центрів будуть звертати увагу на вид діяльності осіб, яким надають приміщення в оренду, не доводиться, тому що гроші не цей час в країні «вирішують все». Заради грошей будь-який власник готовий здати приміщення будь-кому, не намагаючись вникнути у те, чим буде займатися такий підприємець. Населення банкрутує, заощадження в сучасних умовах тануть на очах, оскільки не лише світова економічна криза, а й штучно створювані несприятливі ситуації та ринку нерухомості, енергетики, промисловості, землі, прийняття на рівні держави законів, що знищують малий та середній бізнес, штучне підтримання валютних курсів, – все це негативно позначається на житті пересічного громадянина країни. Посилення цих негативних тенденцій відбувається і завдяки непродуманим та під час і шкідливим реформам у сфері медицини, освіти, науки, комунального обслуговування населення. Одним із факторів, що має негативний вплив на криміногенну ситуацію, стало і запровадження карантину в країні, коли працююча частина населення вимушено не працює, а відповідно, – і не отримує достатньо коштів для утримання себе і своїх сімей. Більш-менш забезпечено на цей час в країні можуть жити працівники державних структур та військовослужбовці. Інші – вимушені виживати.
Отже, сучасна ситуація в країні є вкрай складною та вибухонебезпечною. Той економічний стан, що сформувався в країні, та психологічний, що формується серед населення, – має всі негативні риси, що можуть призвести до соціального вибуху та збільшення кількості маргіналізованих громадян.
Маргінальна злочинність, виходячи із вищезазначеного, представляє собою наслідок сукупності факторів, що сприяють та формують даний вид злочинності. При цьому необхідно зазначити, що не лише негативні явища в суспільстві (економічна криза, безробіття та ін.), а й цілком позитивні та корисні (реформи в різних сферах життя, запровадження карантину та ін.) впливають на збільшення показників маргіналізації сучасної злочинності.
В Україні, як і в будь-якому іншому суспільстві мають місце суперечності в різних сферах життя, прорахунки державного управління, соціальні процеси подальшого розшарування населення та зубожіння значної його частки. І все це позначається на розвитку злочинності та її детермінант. Наявність самого маргінального середовища, частини населення, що веде маргінальний спосіб життя, на фоні вказаних процесів, лише поглиблює існуючі кризові явища, і потребує втручання держави, яка у своїй конституції гарантувала всім громадянам правових захист та гідні умови життя. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2021
October
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція