... Роби велике, не обіцяй великого (Піфагор) ...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 10.12.20 - СЕКЦІЯ №2
Пандемія СOVID-19 та жорсткі карантинні обмеження можуть кардинально змінити сталі світові стандарти з прав людини, та основні світові інституції, які створені щоб їх захищати. У світі виникають багато питань до ефективності діяльності таких світових інституцій як Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та ООН.
Останні роки лунають непоодинокі гасла перезавантаження або навіть переформування ВООЗ та ООН. Чи маємо ми достатньо підстав це стверджувати?
11 березня 2020 року – вдруге за останні 11 років – Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію. На той момент у світі вже було зафіксовано понад 120 тисяч випадків COVID-19 у більш як 110 країнах, а кількість летальних випадків перевищила чотири тисячі. До того спалах коронавірусу, який ще не мав офіційної назви та йменувався «уханським» ВООЗ називала «надзвичайною ситуацією, що має міжнародне значення». Чи могла у випадку з COVID-19 ВООЗ відреагувати більш оперативно? Чи вдасться організації залишитись керівним органом у боротьбі проти пандемій світового масштабу? 
Спробуємо розібратися. Першим кроком у дослідження епідемічних захворювань, як правило буває пошуки першого хворого. Нульовий пацієнт із COVID-19 був, ймовірно, зафіксований 17 листопада 2019 року в місті Ухані. За офіційною версією перші хворі в місті Ухані відвідували оптовий ринок «Хуанань» або працювали там. На ринку продавали морепродукти, а також тварин – змій, птахів, кажанів. Досі достеменно невідомо чи був ринок «Хуанань» джерелом поширення COVID-19. Багато джерел говорить, що перші пацієнти не були пов’язані з ринком і не працювали там. [1].
Наприкінці квітня 2020 р. Глава Державного департаменту США Майк Помпео, заявив , що перші ознаки вірусу «проявилися в радіусі декількох миль від Уханського інституту вірусології», та обвинувачував китайський уряд у тому, що Пекін «не дозволив іноземним вченим пройти в лабораторію з метою оцінити те, що там сталося, а за допомогою уханського ринку Китай лише намагається відвернути увагу від лабораторії».
У США також дотримуються думки, що до приховування інформації про виникнення спалаху коронавірусу COVID-19 причетна Всесвітня організація охорони здоров'я. У зв'язку з цим у середині квітня президент США Дональд Трамп ухвалив рішення про тимчасове призупинення участі США в роботі ВООЗ до проведення розслідування про невдало організовану роботу під час пандемії коронавірусу COVID-19. США в липні повідомили генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу про свій вихід із ВООЗ (рішення вірогідно набуде чинності 6 липня 2021 року). У Вашингтоні вважають роботу ВООЗ неефективною, причому не лише в ситуації з COVID-19 [2].
І як відреагував на звинувачення ВООЗ? 10 липня глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус оголосив про створення групи, яка займеться вивченням дій ВООЗ на тлі пандемії. У серпні у ВООЗ заявляли, що готують місію для роботи в Китаї зі з’ясування обставин походження коронавірусу. Однак про результати діяльності групи і розслідування обставин походження вірусу досі не повідомлено. Може обвинувачення у бездіяльності не є таким безпідставними?
Ще одна міжнародна інституція, як модель глобального управління, зазнала сьогодні суттєвої дискредитації – це Організація Об’єднаних Націй (ООН).
Останні роки, за президенства Трампа, лунали неодноразові звернення «повісити замок на ООН». Посол США в ООН Ніккі Гейлі ще минулого року застерігала, що країна може вийти з Ради ООН із прав людини, назвала раду «лицемірною і корисливою» організацією, яка «перетворює права людини на насмішку». Сьогодні ООН обвинувачують у бездіяльності під час геноциду у Камбоджі, Північній Кореї, Південному Судані і цей перелік можна продовжувати. Працівників ООН неодноразово затримували за розповсюдження наркотиків, педофілію, дитячу порнографію, зґвалтування у африканських країнах під час миротворчих місій [3]. ООН фактично втратив роль  ключового органу з підтримання безпеки та миру в світі. 
Викликає занепокоєння і криза європейських та євроатлантичних інституцій. Прогнози щодо світової економіки невтішні – економічна криза 2020 буде найглибшою після Великої депресії 1929 р. Бідні країни члени ЄС не зможуть отримати допомогу багатих, тому що ті, будуть змушені зосередитись на власних проблемах. Існує і проблема недофінансування НАТО, що збільшує ризики військової експансії Росії і Китаю. [4].
Отже пандемія СOVID-19 сама по собі не змінила світ. Вона лише стала каталізатором накопичених у світі проблем. Крім зазначених проблем руйнації основних світових інституції ВООЗ і ООН, пандемія провокує посилення автократії та послаблення демократії, як моделі управління. Китайська модель реагування на кризи, із жорсткими обмеженнями прав і свобод є затребуваною в Європі. Вже сьогодні прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан запроваджує безстроковий закон про надзвичайну ситуацію з виключними повноваженнями уряду та військовою радою для нагляду за діяльністю приватних компаній, що працюють у сфері забезпечення критичної інфраструктури. Подібним шляхом скорочення демократичних прав і свобод населення вже йдуть Туреччина та Польща. Успіх «шведського кейсу», коли країна відмовилась від тотального контролю та обмежень прав людини під час карантину на користь самодисципліни та громадської свідомості є критично важливим. Головне, щоб під час боротьби з вірусом, людство на втратило базові засади демократії – права та свободи людини. Рада ЄС у закордонних справах затвердила 7 грудня 2020, без обговорення, постанову й регламент за серйозні порушення і зловживання у сфері прав людини під час пандемії.
    
Список використаних джерел:
1 Із моменту появи COVID-19 минув рік, однак про його походження все ще невідомо. URL: https://ua.interfax.com.ua/news/general/703860.html.
2. Нульовий пацієнт епідемії коронавірусу: хто він і навіщо його шукати. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/vert-fut-51649377.
3. На співробітників ООН посипалися обвинувачення в сексуальних злочинах. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2337609-na-spivrobitnikiv-oon-posipalisa-obvinuvacenna-v-seksualnih-zlocinah.html.
4. Вплив пандемії COVID-19 на міжнародні відносини: ключові тенденції. URL: http://www.polukr.net/uk/blog/2020/04/vpliv-pandemii-covid-19-namiznarodni-vidnosini/.
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
May
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція