... Немала частина успіху – бажання досягти його (Сенека) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 24.02.2012 - Секція №5
Стрімкий розвиток інформаційних технологій наразі має відображення у всіх сферах життя суспільства, що означає не тільки наявність певних позитивних змін, але й негативні наслідки у вигляді появи та розповсюдження нових форм злочинності, а саме комп’ютерних злочинів. Вони охоплюють не тільки сферу інформаційних відносин, а й інші, не менш важливі сфери суспільного життя, такі як сфера господарської діяльності та банківська сфера.
Одним з таких є злочин, передбачений статтею 200 Кримінального кодексу України, а саме «Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення». Такі злочини завдають істотних збитків не лише банкам та вкладникам, а й негативно впливають на функціонування усієї економічної системи держави, адже часто одержані злочинцями кошти переводяться за межі України, що призводить до прискорення інфляційних процесів, знецінення національної валюти та інших негативних наслідків для кредитно-фінансової системи.
Злочинна діяльність такого спрямування характеризується різноманітністю, високоінтелектуальним характером, швидкою адаптацією появи нових технологій для вчинення протиправних дій, що дозволяє відносити дані злочини до категорії особливо складних та вимагає застосування додаткових знань та можливостей. Можна сказати, що наразі існують сприятливі умови для скоєння таких злочинів, а отже виникає потреба у всебічному дослідженні засад боротьби з такою категорією злочинів, а також для удосконалення законодавства у цій сфері. Цим і зумовлена актуальність даної роботи.
Боротьба зі злочинністю неможлива без використання правових заходів боротьби. Важливе значення має наявність спеціальних законів у сфері вчинення злочину, які регулюють суспільні відносини у відповідній сфері. В даному випадку таке законодавство наявне, це Закон України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» та Закон України «Про банки і банківську діяльність». Але основну роль серед правових засобів боротьби відіграє відповідальність за вчинений злочин, передбачена санкцією статті 200 Кримінального кодексу України – покарання у вигляді штрафу від трьох до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А у кваліфікованому складі передбачене покарання у вигляді штрафу від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. До внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності» у Кримінальний кодекс санкція статті 200 передбачала покарання у вигляді штрафу від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк. А у кваліфікованому складі було передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років. Тобто, має місце підвищення міри майнового покарання (збільшення розміру штрафів), що є доречним для даної статті, але при цьому і певна гуманізація покарання в цілому. Але, як вже зазначалося, злочинна діяльність, передбачена статтею 200 Кримінального кодексу, охоплює важливі сфери суспільного життя та наносить збитки економічній системі держави. Тому вважаємо, що внесені зміни не є цілком виправданими та доречними.
Більш ефективно боротьбі зі злочином, передбаченим статтею 200 Кримінального кодексу, сприяло б встановлення штрафу, як додаткового виду покарання у поєднанні з обмеженням чи позбавленням волі у якості основного покарання, адже даний злочин скоюється тільки з метою отримання майнової вигоди та наносить майнову шкоду потерпілим від злочину. Таким чином, якщо взяти за основу санкцію, яка існувала до внесення змін у статтю 200 Кримінального кодексу, можна передбачати два види покарання: обмеження волі на строк до трьох років та штраф від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на той самий строк та штраф від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів. Звичайно, можна змінити розмір штрафу, виходячи з економічної ситуації в країні. В кваліфікованому складі також повинно передбачатись поєднання позбавлення волі та штрафу.Також доречно буде доповнити статтю 200 Кримінального кодексу України третьою частиною, в якій буде передбачено, що ті самі дії, якщо вони спричинили збитки у великих чи особливо великих розмірах, караються позбавленням волі на певний строк з конфіскацією коштів або іншого майна, отриманого злочинним шляхом. 
Таким чином, внесення відповідних змін до статті 200 Кримінального кодексу України буде важливим для попередження вчинення злочинів даної категорії та більш повно реалізує принцип справедливості покарання, а отже зробить правові засоби боротьби з даними злочинами більш ефективними.
{jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2021
May
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція