... Коментарі вільні, але факти священні (Ч. Скотт) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 24.02.2012 - Секція №5
Навряд чи якійсь іншій галузі криміналістики було приділено так мало уваги, як вивченню символіки татуювань у судимих за кримінальними злочинами. Адже ж знаючи значення малюнків, надписів, їхнє традиційне розташування на тілі, співробітник правоохоронних органів може легко визначити схильність раніше судимих до певних видів кримінальних проявів.
Мета полягає в тому, щоб показати сучасний стан вчення про “кримінальні” татуювання. В ситуації, коли все наукове суспільство сперечається, які татуювання авторитетні, а які ні, таємну символіку розгадують, коли кожен наколює собі, все що йому в голову прийде. Можливість – за татуюванням особу визначати, нахили, кримінальну спеціальність.
За допомогою криміналістичного дослідження змісту татуювань (які можна назвати найбільш цінними та інформативними серед інших ознак зовнішності людини) також можна отримати певну інформацію про властивості особи її носія.
Серед різноманіття видів татуювань для отримання криміналістично значущої інформації про особу злочинця становить інтерес насамперед так зване кримінальне татуювання, бо відомо, що наявність у особи кримінального татуювання насамперед пов'язане з її кримінальним минулим і криміногенною орієнтацією, які, як правило, пов'язані з відбуванням покарання у вигляді позбавлення волі.
Розглянемо, який обсяг криміналістично значущої інформації можна отримати внаслідок дослідження "кримінального" татуювання особи злочинця.
Насамперед уже факт наявності в особи "кримінального" татуювання дає можливість припустити, що ця особа раніше вчинила злочин і була засуджена до позбавлення волі. Залежно від малюнка татуювання та його змістового значення можна отримати таку інформацію про особу його носія:
• відомості персонографічного характеру – дату народження, рік ув'язнення, рік звільнення з місць позбавлення волі, номери виправно-трудових установ (ВТУ) і місцевості, де особа відбувала покарання;
• відомості про злочинну діяльність – кількість судимостей, строк позбавлення волі, вид режиму та ВТУ, склад злочину (хуліганство, крадіжка, пограбування тощо), злочинну спеціалізацію та кваліфікацію, спосіб і місце вчинення злочинів, статус у злочинній ієрархії, належність до певного злочинного угруповання;
• причини злочинного способу життя;
• наявність негативних звичок (алкоголік, наркоман);
• сексуальну орієнтацію;
• ставлення до оточення, адміністрації ВТУ, держави, закону та правоохоронних органів;
• особистісні установки – злісне порушення режиму утримання, схильність до втечі з ВТУ, припинення чи продовження злочинної діяльності;
• особисті якості (сильний, жорстокий, незалежний);
• психологічний стан (скорбота, надія, безвихідь);
• віросповідання.
Наведений перелік можна продовжити, що зумовлюється існуванням великої кількості варіацій "кримінального" татуювання. 
Таким чином, татуювання на відміну від інших особливих прикмет є джерелом такої великої за обсягом криміналістично значущої інформації, що дає змогу отримати відомості не тільки про фізичні властивості особи (ознаки її зовнішності та їх особливості), а й про біологічні, соціальні та психологічні властивості особистості носія татуювання – злочинця.
Наявність такої інформації про особу злочинця має велике практичне значення для розкриття злочинів, висунення відповідних слідчих версій, профілактичної діяльності і реалізації одного з основних завдань кримінального покарання – виправлення та перевиховання засуджених. Правильне використання працівниками правоохоронних органів інформації, яка певною мірою характеризує особу злочинця та її властивості, може допомогти спрогнозувати майбутню поведінку цієї особи в певній ситуації – при виконанні конкретної слідчої дії і попереднього слідства загалом, відбування покарання в місцях позбавлення волі та після звільнення.
Безпосередніми джерелами відомостей про наявність певного татуювання у злочинця можуть бути його матеріальні та ідеальні сліди в навколишньому середовищі.
Нажаль, татуювання доволі довго використовувалося головним чином з метою ідентифікації, впізнання. Між тим татуювання містить більш широку інформацію, воно, як правило, близьке (своєю символікою, сюжетом) злочинцю за духом, за його спеціалізацією, за конкретною кримінальною справою, за тим місцем, яке воно займає в кримінальній ієрархії. Якщо розкодувати ці малюнки на тілі, вони зможуть багато розповісти про смаки їхніх носіїв, виказати деякі бібліографічні данні.
Аналіз татуювання показує, що трафарети, тобто малюнки, за якими роблять татуювання, постійно змінюються, тому однозначне їхнє розшифрування, як правило, неможливе. Однак узагальнення та вивчення на протязі довгого часу трафаретів дозволять вичленувати загальні для подібних випадків ознаки. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2021
May
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція