... Сміливі думки відіграють роль передових пішаків в грі, вони гинуть, але забезпечують перемогу (І. Гете) ...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 09.06.22 - СЕКЦІЯ №5
Четвертий місяць неспровокованої повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України: десятки тисяч загиблих і поранених серед військових і цивільного населення, колосальна кількість пошкоджених і зруйнованих вщент об’єктів інфраструктури, мільйони вимушених переселенців. Проте всупереч очікуванням країни-агресора, Український народ стримав нечувану для Європейського континенту у ХХІ столітті збройну навалу, продовжує рішуче чинити запеклий опір і неодмінно переможе у війні за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, демократичні цінності вільного світу.
Абсолютне зло неодмінно повинно бути покарано і кожен, хто зазнав шкоди внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, має одержати справедливе відшкодування. З цією метою цілісна система органів досудового розслідування України із залученням провідних спеціалістів нашої держави та країн-партнерів практично у цілодобовому режимі провадить розслідування тисяч воєнних злочинів. Часто в умовах  потенційної небезпеки для життя чи здоров’я (ст. 615  КПК України). І по мірі звільнення окупованих територій навантаження на правоохоронну й судову системи дедалі зростатиме, а швидкоплинна обстановка місць вчинення воєнних злочинів потребуватиме невідкладного, повного і об’єктивного її фіксування.
Особиста безпосередня участь в слідчих (розшукових) діях в умовах воєнного стану спонукає до повсякчасного пошуку найефективніших засобів, способів і методів здійснення кримінального провадження “в польових умовах” і дозволяє пропагувати аерозйомку із застосуванням безпілотних літальних апаратів (БпЛА) як інноваційний метод дистанційного дослідження та документування великих ділянок місцевості та розташованих на них великогабаритних об’єктів. До числа основних переваг аерозйомки над традиційною наземною зйомкою слід віднести: безпеку, мобільність, оглядовість, наочність, розвиток просторового мислення, придатність для застосування у важкодоступних місцях та побудови тривимірних віртуальних моделей не тільки окремих об’єктів нерухомості, але й деталізованого ландшафту значних за розмірами територій.
Побудовані на найкращому власному та колективному досвіді криміналістичні рекомендації зі здійснення аерозйомки під час кримінального провадження в умовах воєнного та післявоєнного стану, на наше переконання, повинні передусім стосуватися підготовки фахівців відповідного рівня, обрання найбільш ефективних техніко-криміналістичних засобів і тактики застосування останніх. Зупинимося на окремих з них.
Так, виконувати аерозйомку за дорученням слідчого, прокурора доцільно парами, до складу яких мають входити досвідчені, взаємозамінні та психологічно сумісні командир екіпажу безпілотного повітряного судна (зовнішній пілот, оператор дрона) і член екіпажу (помічник командира). До функцій першого входить: рекогностування, узгодження плану польоту з керівником слідчої групи, координація діяльності з силами протиповітряної оборони, власне пілотування БпЛА та здійснення аерозйомки необхідних видів відносно усіх об’єктів інтересу. Член екіпажу розміщується на певній відстані від командира і допомагає останньому в здійсненні: своєчасної передполітної і післяполітної підготовки повітряного судна (перевірка працездатності пристрою, усунення дефектів, оновлення програмного забезпечення, розблокування безполітних зон, заряджання акумуляторних батарей усіх компонентнів безпілотного авіаційного комплексу, заміна носіїв інформації і збереження відзнятих матеріалів тощо), запуску БпЛА «з рук» і посадки «в руки», візуального контролю БпЛА в повітряному просторі, а зовнішнього пілота – на статичній чи динамічній платформі, коригування польоту при наближенні до перешкод, підтримання комунікації зі слідчою групою (передавання інформації про виявлення криміналістично значущої інформації та уточнення плану польоту), а також сторонніми особами (нейтралізація не доречної активності тощо). Для координації дій членів екіпажу доцільно застосовувати рації з фурнітурою “hand free”. 
Реалії сьогодення засвідчують не достатній рівень підготовки практичних працівників органів правопорядку до документування місця події з повітря та загальний низький рівень технічного забезпечення органів правопорядку необхідним для цього спорядженням. Але зусилля окремих ентузіастів з числа представників галузі юридичної освіти і практики та волонтерів не повинні залишатися чи не єдиною рушійною силою технічного й технологічного переоснащення, професійної підготовки та підвищення кваліфікації правоохоронців. Тому в умовах VI технологічного устрою саме держава повинна нести основний тягар з упровадження останніх досягнень науково-технічного прогресу у всі галузі життєдіяльності, забезпечення конструювання та виробництва відповідної техніки й програмного забезпечення. 
При цьому українське громадянське суспільство, яке неодноразово поставало взірцем для наслідування у світовому вимірі, не позбавлене можливості сприяти швидкій ліквідації «кадрового дефіциту». Адже наш велелюдний Народ багатий на пасіонарних викладачів закладів освіти різних рівнів і здобувачів освіти, юристів-практиків, працівників сфери інформаційних технологій, журналістів, громадських активістів та представників інших професійних і суспільних верств, які відкриті до здобуття нових знань і навичок протяго усього життя та готові присвятити частину свого особистого часу суспільно корисним справам. Приведенню процесу та результатів їх доцільної діяльності до рівня загальноприйнятного «золотого стандарту» може слугувати створення та належне методичне і матеріально-технічне забезпечення загальнодержавної мережі центрів підготовки (перепідготовки) операторів БпЛА. Жодних обмежень щодо залучення до участі в кримінальному провадженні у процесуальному статусі спеціалістів (ст. 71 КПК України) тих осіб, які оволодіють спеціальними знаннями та навичками і будуть готові надавати безпосередню технічну допомогу з аерозйомки, чинне законодавство України не містить.
До найпоширеніших засобів аерозйомки у теперішній час слід віднести БпЛА класу мікро різних іноземних виробників. Надзвичайно позитивні відгуки користувачів за співвідношенням ціна/якість заслужено адресовані простим, зручним і надійним квадрокоптерам DJI Mavic 3 у комплектації Fly More Combo. Наявність змінних носіїв інформації з великим обсягом пам’яті (карт пам’яті ємністю 128-256 Гб) і високою швидкістю запису й зчитування, 3 -4 запасних акумуляторних батарей у купі з відповідними зарядними пристроями і безперешкодним доступом до мережі перемінного струму чи бортової мережі наявного транспортного засобу дозволяє працювати годинами поспіль в режимі «non-stop», тимчасово перериваючи політ лише для заміни використаної батареї чи заповненої карти пам’яті. 
Слід наголосити на тому, що при документуванні перебігу та результатів слідчої (розшукової) дії майстерність зовнішнього пілота повинна слугувати основою для реалізації майстерності фото-відеографа, і пілотування БпЛА підпорядковуватися аерозніманню, а не навпаки. Адже кінцева мета виконання польоту – створення фотознімків і відеограм за правилами криміналістичної фотовідеографії, що повно й об’єктивно відображатимуть ознаки місця події та будуть придатними для комфортного візуального сприйняття будь-яким учасником кримінального провадження. Це закономірно зумовлює особливості обрання: висоти, швидкості, напрямку і траекторії польоту, кута нахилу оптичної осі об’єктиву, експозиції та композиції, формату фото-відеофайлів і співвідношення сторін кадру, місця облаштування злітно-посадкового майданчика, а також способів й інтенсивності впливу зовнішнього пілота на органи управління БпЛА тощо. Докладному висвітленню питань обрання найдоцільніших комбінацій вище перелічених параметрів у контексті тактики виконання певних видів криміналістичної зйомки (орієнтуючої, оглядової, вузлової і детальної), об’єктів аерозйомки та особливостей засобів її виконання будуть присвячені наступні науково-практичні роботи.
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція