... Тричі вбивця той, хто вбиває думку (Р. Ролан) ...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 14.10.22 - СЕКЦІЯ №7
В сьогоденний період фатальних подій, коли жахливі епізоди минулого знову стають реальністю, а саме розгортання Російською Федерацією неспровокованої жорстокої війни проти України, українці та їхні союзники зобов’язані обговорювати проблеми історичного характеру, враховувати історичний досвід та аналізувати помилки здійснені на шляху до збереження ідей суверенітету та неподільності вільних розумом та духом держав еталоном яких є Україна. Без сумніву, сьогодні світ потребує більше знань про історію українсько-російських (московських) війн, які беруть свій початок з часів Київської-Русі. Така інформація здатна змінювати світ та налаштовувати людей на критичне осмислення щодо воєн розпочатих відповідним режимом кривавої машини вбивства, яка називає себе державою «Росія». Серед іншого важливим є врахування історичного досвіду та поглядів на державу і право українців, які прагнули змінити хід історії та дати відсіч споконвічному агресору.
Важливим та відверто дискусійним є події, які розгорталися на українських землях в період з 1674 по 1676 років, а саме московсько-українська війна або московсько-козацька війна. Цей конфлікт, як було наведено вище, тривав у 1674–1676 роках між Україною на чолі з гетьманом Петром Дорошенком (із союзниками Османської імперії та Кримського ханства) та Московською державою за підтримки місцевих сепаратистів.
Відомо, що в 1663 році козацька держава розпадається на два окремі гетьманати, розділені Дніпром. Так, після сумнозвісної Чорної ради, на Лівобережжі гетьманом було обрано Івана Брюховецького, а на Правобережжі — Петра Дорошенка.
Серед українських гетьманських родів Дорошенки займають одне з перших місць. Вони дали Україні двох видатних гетьманів. Чимало членів роду посідали генеральні уряди в адміністрації Гетьманщини. В пізніші часи кілька відомих інтелектуалів з роду Дорошенків зробили вагомий внесок у розвиток української нації [1].
Петро Дорошенко був обраний гетьманом України 18 (28) серпня 1665 року за підтримки кримських мурз. Перед тим гетьман Павло Тетеря втік до Польщі, а ще один володар булави – Степан Опара був заарештований за зраду та відправлений новообраним гетьманом Дорошенком польському королю «на знак вірності» [2].
На початку лютого 1667 року гетьман П. Дорошенко дізнався про умови Андрусівського перемир’я між Москвою та Варшавою. Його положення розділяли Україну на сфери впливу царя і короля. Гетьман відразу ж відсилає своїх послів до Бахчисараю для укладення угоди з кримським ханом для надання йому військової допомоги, адже Москва з Варшавою збиралися спільно ввести свої армії до Правобережної України. Зважаючи на те, що кримський хан без свого сюзерена, султана Мегмеда IV, не міг вирішити питань, поставлених перед ним українськими послами, Дорошенко відіслав своїх дипломатів до Туреччини. 6 і 9 липня 1667 року посольство Війська Запорозького на чолі з М. Раткевичем-Портянкою були прийняті султаном в Адріанополі. Вони хотіли домовитися про військову допомогу султана та добитися від нього наказу залежному кримському хану виступити разом із Військом Запорозьким проти Польщі. Проте, 28 жовтня 1667 року Андрусівське перемир’я було ратифіковано царем Олексієм Михайловичем у Москві. Переговорний процес між польським королем і російським царем продовжувався у напрямі остаточного оформлення попередніх домовленостей у вигляді «вічного миру» [3].
У жовтні 1667 року гетьман П. Дорошенко під тиском і за посередництвом кримського хана визнав зверхність польського короля та склав йому присягу під Підгайцями, але вже в січні 1668 року на старшинській раді в Чигирині було ухвалено рішення: «З обох сторін Дніпра жителям бути в з’єднанні й жити би осібно і давати дань Турецькому Царю і Кримському Хану, так само як і Волоський Князь платить, а щоб під рукою Великого Государя (московського царя. – Т.Ч.) і Королівської Величності з цього часу не бувати». Крім того, уряд П. Дорошенка висунув такі умови підданства османському володарю та залежному від нього кримському хану: по-перше, Україна не повинна сплачувати данину; по-друге, султан не має права усувати гетьмана, який обирався на Генеральній раді; по-третє, прислані в Україну турецькі й татарські війська повинні перебувати під командуванням гетьмана; по-четверте, зайняті українсько-турецькими підрозділами землі відходять до Гетьманату, й султан не повинен будувати там фортець та утримувати війська; по-п’яте, кордони Українського гетьманату в результаті спільних дій мають досягати Перемишля, Мінська й Путивля; по-шосте, султан і хан не мають права укладати без згоди гетьмана союзи з Річчю Посполитою та Московською державою; по-сьоме, Константинопольський патріарх повинен вільно обиратися на архієрейському соборі й перебувати на престолі до своєї смерті [3].
Розпочавши за умовами союзу з П. Дорошенком боротьбу проти Речі Посполитої, Османська імперія поступово відвойовувала територію Правобережжя в польського короля. Поразка в цій війні змусила Польщу схилитися до укладення 16 жовтня 1672 р. «капітуляційного» мирного договору з турками. Під час переговорів, які відбувалися у західноукраїнському містечку Бучач, султанські дипломати заявили, що «наш Цезар (султан — Т.Ч.) якщо щось колись взяв, ніколи не віддасть, і то є pro lege apud Otthomanos. Шкодa тоді і згадувати (полякам. — Т.Ч.) Поділля і Україну, бо то Цезарське, не ваше; але і так ваше не було від незгоди і воєн уставничих з Козаками, і для чого те втратили, чого не мали». Крім того, представники султана під час розмов з поляками висловлювалися й щодо права свого монарха на володіння не лише правобережною, але й лівобережною частиною Українського гетьманату [4, с. 225].
Разом з тим відмова польського уряду від більшої частини Правобережної України, відкривала перед лівобережною частиною Гетьманату й Московською державою можливість повернення її під свою владу. Москва, яка, «склавши руки», дивилась на розгром Польщі турками (хоча, на основі Андрусівського і Московського договорів, мала допомогти їй військами), вирішила, що за Бучацьким договором Польща зреклася своїх прав на Правобережну Україну, і тепер намагання російських військ оволодіти даною територією не будуть порушувати Андрусівського перемир’я. Таким чином, Україна вже була розподілена між трьома монархічними державами [4, с. 226].
Петро Дорошенко в січні 1676 року під стінами Чигирина змушений був скласти гетьманські клейноди перед ставлеником-прислужником Москви Іваном Самойловичем. Від цього часу на Москві правили-орудували де-факто бояри від імені недолугого царя Федора Олексієвича Романова. Серед тих бояр виділялася родина Горчакових, нащадків колишніх князів Перемишльських,які мали з Дорошенком віддавна якісь «загадкові» приязні стосунки, як казали, нібито щось родинне [5].
Петро Дорошенко був доволі свідомим борцем за ідеали самостійної, суверенної та незалежної України, однак часто спирався не на свій народ, а на так званих «стратегічних» союзників, які переслідували лише свою вигоду і не переймалися ідеями історичної справедливості. В цьому й була основна хиба дипломатії Петра Дорошенка навколо об’єднання українських земель та причина трагедії, а саме зміцнення Московської держави та тривале перебування українських земель під окупаційною владою.
Відверто сумний історичний досвід вказує на те, що дипломатія не завжди є виходом у розв’язанні війни, тим паче коли сьогодні агресор задається метою знищити українську державу, культуру, самобутність та українське життя. Також потрібно пам’ятати, що сьогодні не друга половина XVII століття, а XXI століття, в якому усі вільні духом народи усвідомлюють небезпеку, яку становить РФ для усього цивілізованого та знають про усі жахливі злочини, які її недовійсько вчиняє в Україні.
Історія в свою чергу показує, що інші способи аніж демонстрація та застосування грубої сили не зупиняють намірів агресора, тому критично необхідним сьогодні є об’єднання цивілізованих держав задля придушення та подальшого знищення військового потенціалу РФ, як носія небезпеки не лише для України, а земної кулі загалом. 
    
Список використаних джерел:
1. Чернецький Є. Дорошенки. День. 2012. 26 жовт. URL: https://day.kyiv.ua/uk/article/media/doroshenki (дата звернення: 17.07.2022).
2. Букет Є. Османська Україна Петра Дорошенка. АрміяInform – Інформаційне агентство АрміяInform. URL: https://armyinform.com.ua/2021/11/09/osmanska-ukrayina-petra-doroshenka/ (дата звернення: 17.07.2022).
3. Чухліб Т. Проти Москви разом із Туреччиною. До 345-річчя укладення українсько-османського союзу гетьманом П. Дорошенком. День. 2015. 4 черв. URL: https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayina-incognita/proty-moskvy-razom-iz-turechchynoyu (дата звернення: 17.07.2022).
4. Смолій В., Степанков В., Горобець В., Чухліб Т. Дипломатія на «межі світу»: міжнародні відносини та зовнішня політика Української держави (XVII ст. – 1750-ті рр.). Посібник для університетів. Київ: Вид-во «AMENHOTEP» 2016. 320 с.
5. Тріпполя О. Гідність України – найвищий закон! День. 2015. 6 жовт. URL: https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayina-incognita/gidnist-ukrayini-nayvishchiy-zakon (дата звернення: 17.07.2022).
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2023
December
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція