... Немала частина успіху – бажання досягти його (Сенека) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 05.03.2013 - Секція №6
Існування будь-якого державно-владного інституту не може бути повністю вільним від впливу соціуму, від якого значною мірою залежить ефективність його функціонування. Тому ми не можемо уникнути обговорення проблем соціального підґрунтя правосуддя, його соціального елементу.
Судочинство – особливий вид державної діяльності. Саме на правосуддя покладається завдання з гарантування дотримання прав кожної людини та контролю за виконанням чинного законодавства.
Аарон Барак, професор Європейського університету Ізраїлю та член Академії наук і мистецтва США наголошує, що «найважливішою якістю судді є суспільна довіра до нього, тобто усвідомлення громадськістю того факту, що цей суддя здійснює правосуддя відповідно до права. Якщо суспільство не має такої довіри, суддя не може судити... Довіра суспільства до судової влади є найбільш цінною якістю, якою вона володіє... Потреба в довірі суспільства не означає потребу в її популярності. Потреба в забезпеченні довіри означає потребу в підтриманні суспільного відчуття, що судове рішення приймається чесно, об'єктивно, нейтрально і неупереджено» [1, c. 287].
Емпіричні дані свідчать, що впроваджувані заходи характеризуються низькою соціальною ефективністю, оскільки не дають змогу досягнути поставленої мети. Українським судам довіряють не більше 2-3% громадян, причому довіра до них різко впала за останні роки. Як пише Корреспондент, винна в тому корупція, за поширеністю якої серед суддів Україна виходить у європейські лідери. «До національного рекорду – 2,5%, зафіксованого наприкінці 2009 року, залишилося зовсім небагато», - пише видання. На думку експертів, падіння цього антирекорду неминуче, адже частка українців, що взагалі не підтримують дії суддів, за період з 2010 по 2012 роки зросла з 43,4% до 61,5% [2].
У свою чергу керівник проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» Девід Вон вважає, що українці посідають п'яте місце за кількістю звернень до Європейського суду з прав людини. Тим самим, зазначив він, вони недвозначно демонструють розчарування у вітчизняному правосудді [2].
Згідно з дослідженнями Центру Разумкова, серед населення країни частка тих, хто повністю підтримує роботу судів, знизилася більш ніж у три рази: з 9,4%, зафіксованих у травні 2010 року до 2,9% за підсумками квітня 2012-го. Загалом, у лютому 2005 р. не підтримувало діяльність суду 29,3 % опитаних респондентів, в лютому 2007 р. – 45,4 %, а в жовтні 2009 р. вже – 62,1 %. Директор соціологічної служби Андрій Биченко стверджує: «Немає таких гучних випадків, коли звичайний громадянин зміг би виграти процес у держави або органів державної влади. Водночас, навіть коли є відео, на якому видно усі події, але до них були причетні можновладці або їхні діти – попри увесь тиск суспільства представники влади залишаються або невинними, або з невеликими умовними термінами. Тобто, вони отримують незначне покарання, і я думаю, що це головні причини зниження загальної довіри, підтримки діяльності судової системи» [4].
В Україні вже почали запроваджувати заходи щодо зміцнення довіри населення до суду. У 2011 році за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Україна: верховенство права» у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ розроблено та затверджено Комунікаційну стратегію. За результатами її впровадження очікується встановлення змістовного та постійного діалогу із суспільством і, як результат, зростання рівня довіри громадян до судової системи загалом та ВССУ зокрема [5].
Отже, зміцнення авторитету суду і підвищення його соціального статусу у суспільстві, а також забезпечення європейських стандартів здійснення судочинства в Україні є запорукою ефективного втілення судової реформи.
 
Список використаних джерел:
1. Барак А. Судейское усмотрение / А. Барак. – М., 1999. – 376 с. – С. 287.
2. Корреспондент: Рівень довіри до українських судів наближається до абсолютного мінімуму // Кореспондент, 12 жовтня 2012. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/1405614-korrespondent-riven-doviri-do-ukrayinskih-sudiv-nablizhaetsya-do-absolyutnogo-minimumu
3. Довіру до суду можуть підвищити суворі покарання можновладців // The Epoch Times. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://razumkov.org.ua/ukr/article.php?news_id=1026
4. Довіра до суду підвищується завдяки щирому спілкуванню та впровадженню нових технологій // Закон і Бізнес №33 (1072) 11.08—17.08.2012. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zib.com.ua/ua/pda/11095.html
5. ВССУ затвердив Комунікаційну стратегію // Закон і Бізнес. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zib.com.ua/ua/print/4319-vssu_zatverdiv_komunikaciynu_ strategiyu.html {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
May
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція