... Заможні ті, хто вміє обмежувати бажання своїми можливостями (Гібер) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 14.05.2013 - Секція №5
Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів є одним із основних джерел наповнення ринку наркотиками. Європа стала пріоритетним ринком для виробників та постачальників наркотичних засобів. Певне місце в їх планах посідає й Україна. Вона знаходиться на перехресті декількох міжнародних маршрутів транзиту. Відтак, незаконний обіг наркотичних засобів на регіональному, національному і міжнародному рівнях досяг тривожних масштабів, а пов’язана з ним міжнародна злочинна діяльність становить загрозу для безпеки суверенітету держав. Частина з транзитних наркотиків залишається в Україні. Це, до певної міри, обумовлює той факт, що останніми роками в Україні спостерігається все більше поширення наркоманії та зростання злочинності, пов’язаної з нею. Нині реальну загрозу для нашої держави становить контрабанда опію, героїну, кокаїну, синтетичних наркотичних засобів, які переправляються через територію України. Отже, держава зацікавлена у виявленні та затриманні осіб, що контрабандним шляхом перевозять наркотичні засоби територією держави.
Дослідження особистості є досить складним завданням для будь-якої галузі знань. У кримінології існують різні підходи до вивчення поняття особистості злочинця. Найбільш вдалим видається визначення, сформульоване Ю.Г. Пономаренком, який визначає особистість злочинця у сфері контрабанди наркотичних засобів як сукупності соціально-психологічних властивостей особистості, що зумовлюють вчинення злочинів у сфері незаконного переміщення через кордон наркотичних засобів з метою подальшого збуту (а отже – збагачення), задоволення власних потреб та ін. [4, с. 39].
Для складання кримінологічної характеристики особистості такого злочинця необхідно з’ясовувати перелік його властивостей і якостей, які дозволяють установити причинні зв’язки, що ведуть до характеру злочинної поведінки, кримінального середовища, соціальних інститутів. Тому можна звернутись до розроблених вітчизняною кримінологією системних угрупувань ознак (структури особистості злочинця), які відображають такі особливості: 
 соціально-демографічні; 
 соціально-рольові;
 кримінально-правові; 
 морально-психологічні та ін.
Зокрема, дослідження показало, що злочини у сфері контрабанди наркотичних засобів – це різновид «чоловічої» злочинності, оскільки більшість серед осіб, які її вчинили, особи чоловічої статі – 65,6% На частку жінок відповідно припадає 34,4%. Але належність до тієї або іншої статі не слід розглядати як безумовну причину криміногенних властивостей особистості. Крім того, серед засуджених за ст. 305 КК України більшість припадає на осіб молодіжного віку (51,9%), які не працюють і не навчаються (78%), близько 39% раніше вже судимі [1].
З огляду на те, що третина засуджених жінок – наркокур’єри, а їх кількість постійно зростає вважаємо за доцільне зосередити увагу на деяких особливостях «жіночої контрабанди наркотиків» [2, с. 41].
Детермінантами подібного роду злочинів стають:
 відсутність міцності та стабільності сімейно-побутової сфери, самотність, постійний сімейний дискомфорт, який негативно впливає на жінку;
 зростання напруженості у суспільстві, конфліктності і ворожнечі між людьми;
 більш інтенсивна участь жінок у суспільному виробництві;
 поширення в суспільстві таких явищ, як пияцтво, алкоголізм, аморальність, наркоманія, психопатія, проституція, бродяжництво, жебрацтво тощо.
Однією з першопричин перевезення наркотиків жінками є насильство, якомувони піддаються не лише в сім’ї, а у суспільстві взагалі. Заляканість, безвихідь,самотність та страх бідності роблять їх практично рабинями в руках чоловіків.Характерно, що жінка-перевізник у цій ситуації не має чітко визначеної віковоїкатегорії, адже у скрутному фінансовому становищі опиняється ледь не кожнатретя сім’я прикордонних регіонів, представники яких дуже часто вчиняють такі злочини. Дуже рідко в подібних ситуаціях жінка-наркокур’єр є споживачем наркотиків [2, с. 44].
Повертаючись до найбільш поширених та типових ситуацій, проведене дослідження дозволяє створити узагальнений кримінологічний портрет злочинця у сфері контрабанди наркотичних засобів. Переважно – це молоді люди віком від 18 до 25 років, які мають середню освіту, неодружені, не працюють і не навчаються, не мають постійного джерела доходу, але мають постійне місце проживання. Споживають наркотики, у зв’язку з чим у них виникає наркозалежність. Можуть мати судимість, як правило, за аналогічні злочини. Деякі з них – вихідці з неблагополучних сімей [4, с. 42]. Сучасний злочинець у сфері незаконного наркообігу характеризуються стійкою антисуспільною спрямованістю. Вирізняється глибокою неповагою до суспільства, перекрученим розумінням моральних устоїв, зневажливим ставленням до людей, своїх батьків, черствістю, безсоромністю, відсутністю співчуття і жалю. Паразитичний спосіб життя не обтяжує, а іноді навіть служить предметом гордості. Ідеали таких осіб відверто цинічні і відсутня внутрішня потреба це приховувати. Характеризуючи морально-психологічну сторону особистості злочинця у сфері контрабанди наркотичних засобів, необхідно згадати й осіб, які є організаторами таких злочинів. Вони, як правило, наркотичні засоби не вживають. Для них характерні: високий інтелектуальний рівень, організаторські здібності, вміння підкорити собі іншого, впевненість у власній перевазі, мотивації панування, відсутність здатності до співпереживання, жорстокість, спритність, напористість, уміння знаходити і переконувати «клієнтів» [3, с. 37]. 
Підсумовуючи викладене відзначимо, щоособистість злочинця, який вчиняє контрабанду наркотичних засобів, є дуже складним предметом дослідження, який потребує комплексного вивчення, узагальнення та аналізу з позиції юридичної науки, медицини, психології, соціології та інших наук.
Крім того, контрабанда наркотичних засобів є злочином високого ступеня суспільної небезпечності. Цим злочином завдаються збитки національним інтересам держави, оскільки йдеться про руйнування фізичного і морального здоров’я нації, її генофонду, інтелектуального потенціалу суспільства. Вчинення контрабанди наркотичних засобів сприяє поширенню такого негативного явища, як наркоманія. Цей злочин завдає істотної шкоди економічно-господарській діяльності держави. Деякі форми сучасної контрабанди наркотиків дедалі тісніше зливаються зі структурами організованої злочинності і набувають рис національної і транснаціональної організованої злочинності, що також має бути враховано при кримінологічному дослідженні особи-контрабандиста.
 
Список використаних джерел:
1. Кримінальний кодекс України. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14
2. Кириченко Г.В. Кримінологічні аспекти характеристики особистості жінки, яка вчиняє контрабанду наркотиків / Г.В. Кириченко // Митна справа №2(80). – 2012. – С. 40-45. 
3. Пономаренко Ю.Г. Кримінологічна характеристика злочинності у сфері незаконного наркообігу / Ю.Г. Пономаренко // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003.– Вип. 23. – С. 35-40.
4. Пономаренко Ю.Г. Особистість злочинця у сфері незаконного наркообігу / Ю.Г.Пономаренко // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Вип. 24. – С.39-43. {jcomments lock}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
June
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція