... Успіх вимірюється не тим наскільки високо ви вилізли, а тим, скільки ви з собою принесли (У.Роуз) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 08.10.2013 - Секція №5
Стаття 276–1 Кримінального Кодексу України (далі – КК України) встановлює кримінальну відповідальність за здійснення професійної діяльності членом екіпажу або обслуговування повітряного руху диспетчером управління повітряним рухом (диспетчером служби руху) у стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи психотропних речовин. Необхідність встановлення кримінальної відповідальності за такі дії обумовлюється тим, що неналежне виконання особами авіаційного персоналу своїх обов’язків та грубе порушення вимог авіаційної безпеки призводить до катастроф, авіаційних подій, інцидентів, загибелі людей і майнових збитків. Так, за офіційною статистикою, у світі зафіксовано 19 авіакатастроф, що відбулися через те, що екіпаж приймав алкоголь або наркотики, п’ять з яких припадає на колишній Радянський Союз та Росію [1].
Оскільки, норма, що передбачена ст. 276–1 КК України, має бланкетну диспозицію, для з’ясування підстав заборони здійснення професійної діяльності у стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи психотропних речовин слід звернутись до нормативних актів, чинних на авіаційному транспорті.
Відповідно до ст. 50 Повітряного Кодексу України (далі – ПК України) власнику свідоцтва (пілот повітряного судна, диспетчер управління повітряним рухом, член екіпажу пасажирського салону тощо) забороняється провадити професійну діяльність, передбачену свідоцтвом та відповідними рейтингами, перебуваючи під впливом будь-якої психотропної речовини, що може призвести до нездатності належним чином здійснювати професійні функції з дотриманням встановлених вимог безпеки. Власник свідоцтва не може провадити діяльність, пов'язану з ризиком потрапляння під дію психотропних речовин. У разі встановлення факту вживання психотропних речовин, пов'язаного з ризиком, власник свідоцтва усувається від виконання своїх обов'язків та притягається до відповідальності згідно із законом [2]. Крім того, ч. 3 ст. 58 ПК України встановлює, що членові екіпажу забороняється виконувати свої обов'язки на повітряному судні, якщо він перебуває під дією будь-якого препарату, що впливає на працездатність і може загрожувати безпеці польоту повітряного судна або погано почувається, що може загрожувати безпеці польоту [2]. Згідно ч. 4 ст. 58 ПК України членові екіпажу забороняється вживати алкоголь менш як за вісім годин до зазначеного часу виконання своїх службових обов'язків у польоті або оголошення режиму готовності, заступати на льотне чергування з рівнем алкоголю в крові, що перевищує 0,2 проміле, та вживати алкоголь під час польоту чи перебуваючи в режимі очікування [2]. 
Відповідно до п. 5.2.3 Правил медичного забезпечення і контролю польотів цивільної авіації України від 05 грудня 2005 року члени екіпажу не допускаються до польотів, а диспетчери – до управління повітряним рухом при виявленні у них ознак захворювання, втоми, вживання алкогольних напоїв, лікарських засобів порушення передзмінного режиму, а також у зв'язку із закінченням терміну медичного сертифіката, при відсутності піврічного медичного огляду, при ухиленні від медичного обстеження [3]. 
Відповідно до п. 4.20 та п. 4.21 Правил видачі свідоцтв авіаційному персоналу в Україні від 07 грудня 1998 року, авіаційний фахівці (власники свідоцтв) не повинні використовувати права, що надаються свідоцтвами та відповідними рейтингами, перебуваючи під впливом будь-якої психоактивної речовини, що може призвести до нездатності здійснювати ці права безпечним та належним чином. Власники свідоцтв не повинні здійснювати пов'язане з ризиком вживання психоактивних речовин. При виявленні пов'язаного з ризиком вживання психоактивних речовин власник свідоцтва усувається від виконання своїх обов'язків з повідомленням в Державіаслужбу України та внесенням про це запису в свідоцтво [4]. Згідно п. 2.6 Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України від 28 жовтня 2011 року особі, від діяльності якої залежить безпека польоту, забороняється виконувати свої обов'язки, перебуваючи під дією будь-яких психоактивних речовин [5].
Отже, нормативно-правові акти в галузі цивільної авіації встановлюють обмеження для льотного й наземного персоналу авіації щодо виконання цими особами своїх функціональних обов'язків під впливом будь-якого препарату або речовини, що впливає на працездатність і може загрожувати безпеці польоту повітряного судна. Хоча, присутня певна неузгодженість у термінологічному визначенні таких речовин та засобів. Так, нормативно-правові акти в галузі цивільної авіації використовують такі терміни: психотропні речовини; психоактивні речовини; алкоголь; лікарські засоби; препарати, що впливають на працездатність і можуть загрожувати безпеці польоту повітряного судна.
Слід зазначити, що у медичній практиці речовини, що впливають на нервову систему й змінюють психіку, називають психоактивними. Під психоактивною речовиною розуміється будь-яка хімічна речовина, при одноразовому вживанні якої може змінитися настрій, фізичний стан, самовідчуття і сприйняття довкілля, поведінка або з’явитись інші бажані з погляду споживача, психофізіологічні ефекти, а при систематичному вживанні цієї речовини з’являється психічна і фізична залежність. Серед психоактивних речовин розрізняють допінги, наркотики та токсичні речовини [6, с. 126].
Згідно класифікації Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я десятого перегляду 1989 року в перелік психоактивних речовин включено: алкоголь, опіати, канабіс, седативні речовини, кокаїн, стимулятори (у тому числі кофеїн), галюциногени, тютюн, легкі речовини (клей, аерозолі, розчинники), неідентифіковані речовини, що вживаються з наркотичною метою [7].
Пункт 2.1.28 Правил видачі свідоцтв авіаційному персоналу в Україні та п. 1.3 Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України відносять до психоактивних речовин алкоголь, опіоїди, каннабіноїди, седативні засоби, гіпнотичні препарати, кокаїн, інші психостимулювальні засоби, галюциногени та летючі розчинники. Виняток становлять тютюн і кофеїн [4, 5]. Отже, психоактивні речовини – це узагальнююче поняття, що об'єднує такі речовини та засоби, як: алкоголь, наркотичні засоби, психотропні речовини та інші речовини та засоби, що впливають на роботу головного мозку змінюючи психіку і поведінку людини. 
Таким чином, законодавство України в галузі цивільної авіації встановлює заборону для члена екіпажу або диспетчера управління повітряним рухом (диспетчера служби руху) здійснення професійної діяльності, перебуваючи під впливом будь-якої психоактивної речовини чи будь-якого препарату, що може призвести до нездатності належним чином здійснювати професійні функції і може загрожувати безпеці польотів та експлуатації повітряного транспорту.
Здійснення професійної діяльності цими особами під впливом таких психоактивних речовин як: алкоголь, наркотичні чи психотропні речовини є підставою кримінальної відповідальності за злочин, передбачений ст. 276–1 КК України.
 
Список використаних джерел:
1. Самолеты падают по вине пьяных пилотов [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.aviaport.ru/digest/2009/03/10/168281.html
2. Повітряний кодекс України: Закон України від 19.05.2011 р. № 3393-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3393-17
3. Про затвердження Правил медичного забезпечення і контролю польотів цивільної авіації України: Наказ Державіаслужби Украйни від 05.12.2005 р. № 920 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0044-06
4. Про затвердження Правил видачі свідоцтв авіаційному персоналу в Україні: Наказ Мінтранса України від 07.12.1998 р. № 486 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0833-98
5. Про затвердження Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України: Наказ Мінінфраструктури України від 28.10.2011 р. № 478 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z1327-11
6. Жабокрицький С.В. Судова психіатрія: Навч. посіб. / С.В. Жабокрицький, А.П. Чуприков. – К.: МАУП, 2004. – 176 с.
7. Яременко О.О. Тютюн, алкоголь, наркотики в молодіжному середовищі: вживання, залежність, ефективна профілактика у 14 кн. / О.О. Яременко, О.М. Балакірєва, О.О. Стойко та ін. – К.: Державний інститут проблем сім’ї та молоді, Укр. ін-т соц. дослідж., 2005. – кн. 7 – 196с. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2020
December
MoTuWeThFrSaSu
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція