... Геній - це розум, який знає свої межі (А. Камю) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 11.12.2013 - Секція №4
Стрімке зростання промисловості, розширення торгівельних відносин і економічного співробітництва між державами є характерною рисою розвитку суспільства у XXI сторіччі. Зазначені процеси неможливі без введення одного із найважливіших інструментів господарської діяльності – торговельних марок.  Забезпечення належної системи захисту прав на торговельну марку є одним із найбільш важливих стратегічних активів будь-якої держави, тому що створює реальні передумови для успішного економічного розвитку країни, розширення міжнародних торгово-економічних відносин, використання інтелектуального потенціалу в інноваційному процесі.
Проблематика торговельних марок має високий ступінь дослідженості. На актуальності та важливості ґрунтовного дослідження даного питання наголошується у працях таких науковців: О.О. Підопригора, О.М. Мельник, Т.С. Демченко та інші. 
Разом з тим, в Україні залишаються невирішеними чимало питань, пов’язаних із захистом прав на торговельні марки. Аналізуючи чинне законодавство та практику у сфері захист прав на знаки для товарів і послуг, слід виділити основні проблеми. Найбільші труднощі має доведення факту порушення майнових прав власника свідоцтва на торговельну марку й розмір доходів, неправомірно отриманих порушником. Важливість і одночасно складність установлення факту порушення прав на торговельну марку пояснюється, по-перше, досить великою кількістю видів порушень таких прав і, по-друге, наявністю проміжних фактів, що підлягають доведенню. Складність полягає ще й у тому, що закон не дає вичерпного переліку дій, які варто кваліфікувати як порушення права на торговельну марку.
Задля ефективного вирішення зазначених проблем корисним є досвід Франції. У національному законодавстві цієї країни передбачені спеціальні засоби захисту від порушень у сфері інтелектуальної власності й встановлено вичерпний перелік порушень, вчинення яких спричиняє притягнення винного до відповідальності, а також передбачені умови, за яких настає відповідальність. Найчастіше такими умовами є форма вини й наявність корисливої мети. 
Якщо порівняти рівень розробки правової регламентації юридичної відповідальності за порушення у сфері використання торговельних марок у законодавстві Україні та в законодавстві Франції, то очевидним стає факт про необхідність більш детальної розробки інституту юридичної відповідальності за правопорушення у сфері інтелектуальної власності в національному законодавстві. Причому таке вдосконалення має ґрунтуватися на глибокій концептуальній розробці цієї проблеми, включаючи й понятійний апарат, і більш детальне закріплення в нормах права характеристики об’єктивної сторони правопорушень. Це необхідно задля уникнення невиправдано широкого або, навпаки буквального тлумачення правових норм, що передбачають конкретні види правопорушень у процесі їх застосування, й тим самим – зведення до мінімуму свободи розсуду, підвищивши рівень гарантованості захисту від необґрунтованого застосування заходів державного примусу.
Однією з особливостей цієї категорії справ є відносна простота приховання доказів про вчинене правопорушення. Через це з метою поліпшення засобів правового захисту права інтелектуальної власності національне законодавство Франції відповідно до розділу 3 частини 3 Угоди про торговельні аспекти права інтелектуальної власності, передбачає тимчасові заходи, спрямовані на запобігання порушень будь-якого права інтелектуальної власності, в тому числі права на торговельну марку та збереження відповідних доказів стосовно інкримінованого правопорушення. Одним з таких тимчасових заходів у Франції є видача судом спеціального ордеру, який дозволяє інспектувати організації й установи, що могли вчинити дії, спрямовані проти законних прав та інтересів власників свідоцтв на торговельні марки. Для одержання такого ордеру зацікавлена особа має подати до суду заяву встановленого зразка та випуску з реєстру, яка доводить, що охоронний документ дійсний. Для прийняття судом рішення про видачу ордера зацікавленій стороні досить заявити, що вона зайнята збором доказів, представляти самі докази в суді необов’язково.
Щодо доведення факту порушення майнових прав власника свідоцтв на торговельну марку й розміру доходів, неправомірно отриманих порушником, то під час підготовки відповідної справи до розгляду в суді у Франції досить активну позицію займає суд в особі судових приставів. Так, у Парижі діє 30 судових приставів, які можуть залучати поліцейських та експертів при зборі доказів. В рамках підготовки справи до розгляду можливим є: вилучення зразків продукції; здійснення фото- і відеозйомки; одержання копій креслень, документів, інструкцій з використання й виробництва виробу; здійснення огляду. 
Отже, сьогодні торговельну марку необхідно розглядати як невід’ємний елемент ринкових відносин, важливий фактор підвищення конкурентоспроможності продукції, захисту від недобросовісної конкуренції. Виконуючи функцію індивідуалізації товарів і послуг, торговельна марка стає дедалі важливішим економічним важелем в умовах активізації торгівлі та глобалізації міжнародного торговельного простору. Викладене свідчить про доцільність та корисність запозичення досвіду Франції при удосконаленні існуючої в Україні системи захисту знаків для товарів і послуг, мова йде, насамперед, про необхідність встановлення вичерпного переліку дій, які варто кваліфікувати як порушення права на торговельну марку; доцільність більш детального закріплення в нормах права характеристики об’єктивної сторони даного правопорушення; встановлення тимчасових заходів, спрямованих на запобігання порушень прав на торговельні марки та збереження доказової бази, яка стосується зазначеної категорії правопорушень, а також активація ролі суду при доведенні факту порушення майнових прав власника свідоцтв на торговельні марки й розміру доходів, неправомірно отриманих порушником. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
July
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція