... Тричі вбивця той, хто вбиває думку (Р. Ролан) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 11.12.2013 - Секція №3
Активне реформування медичної галузі України втілюється зокрема у запровадженні Електронного реєстру пацієнтів (ЕРП) Міністерства охорони здоров’я України. Реалізація цього проекту, першим етапом якого став запуск ЕРП у «тестовому» режимі в пілотних регіонах – Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві, здійснюється відповідно до Концепції інформатизації сфери охорони здоров’я України на 2014-2018 роки, яку у квітні цього року було підтримано Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації України. Даний реєстр є відповіддю на вимоги часу щодо оптимізації документообігу у лікувально-профілактичних закладах. Але, вирішуючи одні проблеми, вищезгадана система створює нові, пов’язані передусім із захистом інформації, яку пацієнт довіряє системі, даючи згоду на використання своїх персональних даних.
Проблеми захисту права особи на збереження медичної таємниці є предметом досліджень як іноземних (D.W. Shuman, R. Ruebner, R. Long etc), так і вітчизняних (О.І. Мацегорін, О.Г.Рогова, В.І. Агарков, М.М. Білинська, О.Є. Бобров, Ю.В. Вороненко, 3.С. Гладун, Ю.І.Губський, В.І. Журавель, В.Г. Карпук та ін.) науковців.
Право на захист інформації медичного характеру передбачено в низці міжнародно-правових актів, серед яких – Загальна декларація прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Міжнародний кодекс медичної етики, Європейська конвенція із захисту прав людини та основних свобод, Лісабонська декларація ВМА про права пацієнта та ін.. Конституція України, а саме ст. 32 встановлює, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Також пацієнт має право на таємницю щодо стану свого здоров’я, факту звернення по медичну допомогу, діагноз, а також щодо відомостей, одержаних при його медичному обстеженні (ст. 39-1 «Основ законодавства України про охорону здоров’я» та ч. 1 ст. 286 ЦКУ). 
Основний метод забезпечення охорони персональних даних пацієнтів, внесених до ЕРП, полягає в звуженні можливості доступу до ресурсів цієї системи виключно для лікарів. При цьому дотримується право пацієнта дізнатися від лікаря стан свого здоров’я (за винятком ситуацій, коли це може зашкодити лікуванню), який має пояснити це в доступній формі.
Не можна стверджувати, що при використанні традиційних засобів обліку даних пацієнтів (паперові медичні картки) виключається можливість порушення права особи на збереження медичної таємниці та інформації щодо стану її здоров’я, але така картка зберігається за місцем проживання пацієнта, що ускладнює доступ сторонніх осіб до неї. ЕРП ж працює в межах Всесвітньої мережі і, незважаючи на використання систем захисту, є вразливою для електронних зловмисників. Це є найсуттєвішим недоліком реєстру, який, втім, є характерним для усіх електронних інформаційних систем. Іншою вразливістю є ймовірність виникнення помилок під час його ведення, що можуть бути викликані як недостатньою кваліфікацією деяких медичних працівників для внесення записів до ЕРП, так і недоліками програмного забезпечення. Виявлення таких помилок і наступне залучення до їх ліквідації сторонніх органів порушує право особи на медичну таємницю. Ця проблема вирішується підвищенням ступеня централізації системи та розробкою стандартів і регламентів інформаційного обміну, що мінімізує появу помилок у реєстрі.
Отже, за належного рівня дотримання заходів безпеки під час роботи із персональними даними пацієнтів та за умови використання медичними працівниками спеціальних рекомендацій щодо такої роботи у вигляді стандартів і регламентів, ЕРП є сучасною системою обліку даних про пацієнтів, що дозволить не тільки спростити процедуру заповнення паперових медичних карток, а відтак доступу до персональної медичної інформації пацієнтів й тим самим здійснити комфортний перехід до впровадження страхової медицини, враховуючи при цьому право особи на збереження медичної таємниці та інформації щодо стану здоров’я. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція