... Геній - це розум, який знає свої межі (А. Камю) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 29.05.2014 - Секція №3
Захист конституційних прав та свобод – основне завдання державної влади на сьогодні. Постійний динамізм розвитку суспільних відносин викликає потребу своєчасного вдосконалення законодавства, яке їх регулює. Тому виправданою є увага до нових форм порушень права власності, серед яких рейдерство сьогодні є найбільш поширеним. Такі випадки потребують пильної уваги з боку контролюючих органів та посадових осіб. Але й науковці повинні докласти зусиль та запропонувати теоретичні розроблення основних проблемних питань, як і шляхи вдосконалення вітчизняного законодавства [1, с. 82].
Рейдерство як поняття виникло у Великій Британії, і спочатку під цим терміном розуміли набіги морських суден, які самостійно виконували бойові завдання, у тому числі і захоплення торговельних кораблів інших країн. Історія рейдерства нараховує не одне століття, хоча сам термін введено до ділового обороту на межі ХІХ-ХХ ст.ст. В якості злочину воно з’явилось на світ разом з акціями, коли виникла можливість поглинання компанії проти волі її власника. В Україну рейдерство прийшло на початку 1990-х рр., в епоху дикого нагромадження первинного капіталу [2, с. 33-34].
Перш ніж переходити безпосередньо до аналізу, варто розглянути етимологічне навантаження терміна (поняття), що, у свою чергу, допоможе зрозуміти саме явище. Як уже зазначалося вище, «рейдерство» – термін англомовного походження, причому запозичений не з офіційної (літературної) мови, а з професійного бізнес-жаргону, де він вживається у спеціальному значенні. В українській мові словами «рейд» і «рейдер» (як словами іншомовного походження) позначали поняття, що відповідали зазвичай переважно військово-морській тематиці й нічого спільного ні з економікою, ні з юриспруденцією не мали, за винятком так званих рейдів правоохоронних чи контрольних органів. Отже, «рейдер» і «рейдерство» – це слова іншомовного походження, що походять від англійського слова raid – напад, наліт. Його, так би мовити, «автентичне» вживання притаманне передусім військовій тематиці. І донедавна, як юридичний термін, окрім у значенні нападу чи облави, воно не вживалось. «Рейдерство» ж як поняття потрапило до нас з бізнесового словника, завдяки розвитку міжнародних відносин і обміну відповідною лексикою [3, с. 41].
При аналізі літератури можна помітити певну закономірність, яка полягає в тому, що рейдерство пояснюється через інші поняття: «вороже поглинання», «недружнє поглинання», «корпоративне захоплення» і таке подібне. Але між цими поняттями простежуються певні відмінності.
У англомовній економічній літературі вживається, здебільшого, словосполучення corporate raid(-er). Якщо ж задатися питанням про те, що саме розуміється під даним поняттям на його історичній батьківщині то виявиться, що corporate raid як поняття характеризується набуттям контролю над ліквідними (недооціненими) активами компанії або скупкою акцій з метою подальшого перепродажу, що є різновидом так званого корпоративного шантажу – грінмейл (це форма легального корпоративного шантажу, яка може використовуватись дрібним акціонером з метою примусити акціонерну спільноту викупити його пакет акцій за завищеною ціною). Отже, «рейдерство» та «грінмейл» не є тотожними поняттями [3, с. 44]. 
Якщо ж говорити про співвідношення понять «рейдерство» та «вороже» або «недружнє поглинання» то можна відмітити, що головним критерієм відмінності між даними поняттями є законність дій сторони, котра зацікавлена в контролі над активами. Дотримання законодавства – це саме той кордон, котрий розмежовує вороже поглинання. Рейдерство – це протиправний, незаконний перерозподіл власності. Навіть цілком законна операція стосовно поглинання активів підприємства стає рейдерським актом, якщо хоча б на одному з її етапів застосовуються незаконні методи [4, с. 30-31].
Отже, можна зробити висновок про те, що рейдерство – це вилучення майна на нібито законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законі або системні недоліки функціонування державних інститутів (судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо).
 
Список використаних джерел:
1. Берназ П.В. Рейдерство в Україні: визначення поняття / П.В. Берназ, О.О. Середа // Проблеми цивільного та господарського права. – 2008. – № 1. – С. 82-84.
2. Кобзар А.В. Рейдерство з юридичної точки зору / А.В. Кобзар [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum%20/naukma/law/2007_64/ 07_kobzar_av.pdf
3. Панасенко Р.А. Щодо визначення поняття «рейдерство» / Р.А. Панасенко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/Portal/Soc_Gum/Dtr_pravo/2009_4/files/ LA409_35.pdf
4. Грек Б.М. Поняття та історичні передумови розвитку рейдерства в Україні / Б.М. Грек, Т.Б. Грек // Адвокат. – 2010. – № 9. – С. 29-34. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція