... Приклад діє сильніше погрози (П. Корнель) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 29.05.2014 - Секція №3
Оскільки основним обов’язком держави є утвердження і забезпечення прав і свобод людини, посилюється роль і значення інституту цивільно-правової відповідальності, зокрема відповідальності без вини, покликанням якого є забезпечення вищезазначених прав і свобод та захист їх від порушень [1, с. 66].
Для того, щоб розкрити сутність страхування відповідальності, необхідно з’ясувати, на яких правових засадах ґрунтуються відносини учасників такого страхування.
В основу страхових відносин при страхуванні відповідальності покладено норми вітчизняного законодавства. Тому необхідно зосередити увагу на нормах Цивільного кодексу України, що передбачають відповідальність особи, яка завдала шкоди життю, здоров’ю і майну третьої особи.
Слід звернути увагу на визначення Законом України «Про страхування» від 07.03.1996 року об’єкта страхування відповідальності, яким можуть бути майнові інтереси, пов’язані з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі [2]. Це означає, що страхування відповідальності спрямоване на захист майнових прав осіб, постраждалих у результаті дії або бездіяльності страхувальника.
Страхування відповідальності є однією з галузей страхування. Воно сформувалось наприкінці ХІХ ст. набагато пізніше, ніж майнове та особисте страхування. Виникнення страхування відповідальності як самостійної галузі страхування обумовлено розвитком цивільного законодавства про компенсацію шкоди, зокрема, поширенням відповідальності без вини і паралельними процесами інтенсивного промислового розвитку, які об’єктивно призводять до збільшення кількості випадків заподіяння шкоди. 
Страхування відповідальності становить самостійну сферу страхової діяльності. Об'єктом страхування тут виступає відповідальність страхувальника за законом або в силу договірного зобов'язання перед третіми особами за заподіяння їм шкоди (мається на увазі шкода, заподіяна особі або майну даних третіх осіб). У силу виникнення страхових правовідносин страховик приймає на себе ризик відповідальності за зобов'язаннями, що виникають внаслідок заподіяння шкоди з боку страхувальника (фізичної або юридичної особи) життю, здоров'ю або майну третіх сторін.
  Крім того, слід акцентувати увагу на особливості, які стосується комплексного характеру видів страхування, що належать до цієї галузі. Для того, щоб відбулися страхові відносини, страхові інтереси страхувальників мають знайти своє вираження в потребі застрахувати свою відповідальність. Прояв таких страхових інтересів породжує виникнення різних видів страхування: страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, страхування відповідальності товаровиробників за якість продукції, страхування відповідальності за забруднення довкілля, страхування професійної відповідальності тощо.
Варто пам’ятати, що сьогодні на страховому ринку України стрімко розвиваються нові види страхування цивільної відповідальності, наприклад страхування відповідальності за якість продукції, спрямоване на захист інтересів як споживачів, так і виробників продукції, виконавців робіт (послуг), продавців [3, с. 56].
Отже, вирішити комплекс соціально-економічних проблем, які виникають при завданні майнової шкоди через діяльність людей і не є результатом дії стихійних сил природи, можливо і доцільно за допомогою страхування відповідальності. Страхування відповідальності забезпечує економічний захист постраждалої третьої особи шляхом своєчасної компенсації заподіяних їй матеріальних збитків у повному розмірі.
 
Список використаних джерел:
1. Паришкура В.В. Проблемні аспекти цивільно-правової відповідальності без вини / В.В.Паришкура // Вісник Вищої ради юстиції. – 2010. – №2. – С. 66
2. Про страхування: Закон України від 07.03.1996 року // Верховна Рада України. – редакція від 11.08.2013 р.
3. Никифорак В.М. Страхування цивільної відповідальності за якість продукції / В.М.Никифорак // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць.: Правознавство. – Чернівці: Рута, 2002. – Вип. 131. – С. 55-57. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
January
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція