... Коли суть справи обміркована заздалегіть, слова приходять самі собою (Гроцій) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 29.05.2014 - Секція №2
Одним із елементів розвинутої правової демократичної держави є чітке дотримання конституційних норм, що дає змогу ефективно регулювати відносини у всіх сферах життєдіяльності. Адже Конституція України є Основним Законом, на основі якого базуються інші нормативно-правові акти. 
Актуальність дослідження конституційного обов’язку дотримання Конституції України і законів полягає у тому, що він є інтегруючим серед конституційних обов’язків. 
На сучасному етапі розвитку науки конституційного права, науковці все частіше приділяють увагу вдосконаленню механізму Основного Закону держави, зокрема і в контексті реалізації обов’язків людини і громадянина [2, c. 38].
Багато вчених досліджують дане питання, зокрема Р.Т. Корчинський, О.В. Білоруська, А.М. Колодій, Л.І. Летнянчин, Ю.М. Тодика та ін.
У другому розділі Конституції України, після регламентації основних прав і свобод закріплені конституційні обов’язки. Відповідно до ст. 68 Основного Закону кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Тобто, це положення є рівно обов’язковим не тільки для громадян України, а й іноземців, осіб без громадянства, біженців та ін.
Цей обов'язок має загальне значення і не має винятків. Він не обмежується виконанням лише Конституції України, а означає, що кожний повинен додержуватися законів, підзаконних актів, актів органів місцевого самоврядування. Дотримання Конституції і законів поширюється не лише на конституційно-правові відносини, а й на інші види правовідносин [1, с. 16].
Обов’язком є сукупність моральних зобов’язань людини, що стали внутрішніми якостями і стимулом вільної поведінки особистості. Такі зобов’язання мають імперативний характер, це міра належної поведінки людини. Варто зазначити, що основний Закон України закріпив мінімум обов’язків у порівнянні з широким переліком прав особи. 
Незважаючи на це, важливою проблемою наразі є виконання конституційних обов’язків, зокрема і дотримання Конституції і законів України. Така негативна тенденція вбачається як в діях посадовців, так і пересічних громадян. Певною мірою це зумовлено відсутністю санкцій у самій Конституції за її порушення. Така відповідальність передбачена нормами Кримінального кодексу України, Цивільного кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення тощо [3, c. 65].
Отже, можна прийти до висновку, що додержання Конституції і законів України є важливим обов’язком, неухильне виконання якого сприятиме становленню України як демократичної правової держави, якій усі суб’єкти рівною мірою дотримуються конституційних вимог. 
 
Список використаних джерел:
1. Конституція України. Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року // Голос України від 13 липня 1996 року.
2. Конституційне право України / За ред. В.Я. Тація, В.Ф. Погорілка, Ю.М. Тодики. — К., 1999. – 145 с. 
3. Тодика Ю.М. Тлумачення Конституції і законів України: теорія та практика: [монографія] / Ю.М. Тодика. –X.: Факт. 2003. – 322 с. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
January
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція