... Геній - це розум, який знає свої межі (А. Камю) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 29.05.2014 - Секція №2
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України і за які Митним кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Актуальність даної теми обумовлена тим, що в умовах побудови правової держави, становлення в Україні громадянського суспільства особливе місце посідає також галузь митних правовідносин, митної справи.
Низка теоретичних та практичних аспектів реалізації митними органами України боротьби з порушеннями митних правил досліджувалася С.О. Барановим, Л.М. Дорофеєвою, А.В. Дусик, В.Т. Комзюком, Т.О. Коломоєць, Т.В. Корнєвою, А.В. Мазуром, А.І. Педешком, Д.В.Приймаченком, С.В. Продайком та деякими іншими вченими [2, c. 3].
Так, митні правила – це встановлений Митним Кодексом (далі – МК України) та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред’явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів МК та іншими законами України.
У главі 57 розділу XVIII МК України міститься перелік видів порушень митних правил, за які настає адміністративна відповідальність. До них належать: порушення режиму зони митного контролю (ст. 329), неподання митному органу документів, необхідних для здійснення митного контролю (ст. 330), видача товарів, транспортних засобів без дозволу митного органу або їх втрата (ст. 331), недоставлення до митного органу товарів, транспортних засобів, документів (ст. 332), незупинення транспортного засобу (ст. 333) тощо.
Одним з найпоширеніших порушень митних правил – недекларування валюти та її приховування від митного контролю. Протягом січня-липня 2013 року в рамках захисту економічних інтересів України територіальними органами Міндоходів було заведено більше 14 тисяч справ про порушення митних правил. Зокрема, найпоширенішими є випадки незаконного переміщення через митний кордон продовольчих товарів (більше 3,8 тисяч випадків) і промислових товарів (більше 3,3 тисяч випадків). Також органами Міндоходів було виявлено 353 порушення при переміщенні через кордон транспортних засобів та 382 порушення при переміщенні валюти. 
Більшість науковців і теоретиків права акцентують увагу на встановленні причин та умов порушення митних правил [1, c. 10]. Характерним є те, що умови, які сприяють вчиненню порушень митних правил – це комплекс явищ соціальної дійсності, які самі по собі не можуть породити порушення митних правил (слідство), але служать певними обставинами, які сприяють їх виникненню та існуванню. Необхідно звернути увагу на те, що обставинами, які впливають на вчинення правопорушень у митній сфері є: 1) безкарність за багато-які проступки; 2) недосконалість нормативно-правової бази у сфері регулювання імпорту і боротьби з контрабандою; 3) неефективність профілактичних заходів; 4) корупційні прояви в митних органах, органах охорони державного кордону, інших правоохоронних і контролюючих органах тощо [1, c.10].
При цьому, суб’єктами, які беруть участь у профілактичній діяльності з усунення причин і умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, є: митні органи (зокрема, інспекторський склад митниць, служба митної варти і боротьби з контрабандою); прикордонна служба; органи внутрішніх справ; податкові органи; громадські формування [1, с. 13].
На мою думку, саме ці, вище зазначені суб’єкти, мають забезпечувати додержання законності і правопорядку у сфері митного контролю. Ці органи повинні здійснювати свої повноваження належним чином, при цьому не допускати настання обставин, які впливають на вчинення правопорушень у митній сфері.
Вирішення проблемних питань, пов'язаних з причинністю порушень митних правил є надзвичайно важливим завданням для органів доходів і зборів. Аналіз причин порушень митних правил дає можливість виробити і запропонувати рекомендації з підвищення ефективності профілактичної роботи, в яких намітити перспективи подальшої діяльності митних органів. Вельми важливо розкрити ті механізми протиправної поведінки, які призвели до вчинення порушення митних правил у кожному конкретному випадку. Митні органи повинні усувати причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, закономірностей їх поширення [1, c. 14-15].
Вдосконалення зазначеної діяльності митних органів має здійснюватись у напрямках покращення організаційно-структурної побудови, форм та методів діяльності служб та підрозділів митних органів, які безпосередньо здійснюють профілактичну роботу, комплектування й навчання кадрів, а також правового регулювання їх діяльності тощо. На основі аналізу сучасного стану справ у цій сфері виділено такі пріоритетні напрямки вдосконалення діяльності митних органів щодо профілактики порушень митних правил: раціоналізація системи управління профілактикою правопорушень; розмежування й забезпечення оптимального співвідношення функцій відповідних підрозділів та служб з профілактики правопорушень; підвищення професійного рівня посадових осіб митних органів, які безпосередньо здійснюють профілактику правопорушень, зміцнення їх дисципліни; вдосконалення правового регулювання діяльності митних органів, які займаються профілактикою порушень митних правил. 
Отже, боротьба з порушеннями митних правил є провідним завданням діяльності митних органів України щодо практичної реалізації митної справи в державі. Порушення митних правил є публічно-правовими деліктами, склади яких встановлюються в митному законодавстві для забезпечення організованого функціонування митних правовідносин, митного правопорядку, запобігання вчиненню не стільки суспільно небезпечних, скільки таких, які суперечать упорядкованій реалізації митної справи в державі, діянь. 
 
Список використаних джерел:
1. Сєрих О.В. Деліктоздатність порушених митних правил: автореф. дис. … к.ю.н. / О.В.Сєрих. – О., 2007. – 20 с.
2. Константа О.В. Адміністративно-правові заходи боротьби з порушенням митних правил: автореф. дис. … к.ю.н. / О.В. Константа. – Х., 2008. – 23 с. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
January
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція