... Немала частина успіху – бажання досягти його (Сенека) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 29.05.2014 - Секція №4
В умовах ринкової економіки господарський договір є основним засобом організації відносин між суб'єктами господарювання та важливим інструментом правової організації господарського життя суспільства в цілому. 
В останні роки окремі питання регулювання конкурентних способів укладення господарських договорів були предметом наукового вивчення у працях І.М. Алмаші, В.С. Мілаш, Л.Г. Ніколенко та ін.
Господарське законодавство визначає господарський договір як угоду, що має визначену економічну і правову мету. Господарський договір завжди укладається з господарською (комерційною) метою для досягнення господарського і комерційного показника. Це виробництво і реалізація за плату продукції, виконання робіт і оплата їх результатів, надання платних послуг.
Укладення господарського договору – це нормативно закріпленні взаємні дії господарських організацій, спрямовані на встановлення господарсько-договірних відносин та визначення змісту договірного зобов’язання [1, c. 37]. 
На сьогодні склалися і законодавчо закріплені такі способи укладення господарського договору: загальний (неконкурентний) та  конкурентний. 
Згідно з статтею 185 Господарського кодексу України, конкурентними способами укладення господарських договорів виступають наступні способи: 
1) торги; 
2) аукціони; 
3) тендери [2]. 
Укладення господарських договорів у конкурентний спосіб (на торгах) відрізняється від загального порядку укладення господарських договорів, передбаченого статтею 181 ГК. Норма аналогічного змісту є у статті 650 ЦК, згідно з якою особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.
На цей час чинним законодавством України не використовується інтегроване легальне визначення торгів як конкурентного способу встановлення договірних відносин. Через це як синоніми вживаються терміни «публічні торги», «аукціон», «конкурс», «тендер» тощо.
У найширшому розумінні торги є способом укладення договорів в умовах конкуренції суб'єктів господарювання, за допомогою якої відбувається встановлення договірних відносин певного виду між організатором торгів (власником, уповноваженою ним особою, спеціалізованою організацією) і тим суб'єктом (переможцем торгів), котрий запропонував найбільш вигідні для організатора торгів умови договору [3].
Здійснення біржової торгівлі, проведення аукціонів і конкурсів мають специфічні особливості, які, з одного боку, обумовлені їх різним правовим регулюванням і діловими звичаями, а з іншого - мають суттєву схожість, що дає можливість об'єднати їх у збірне поняття «торги».
Встановлення договірних відносин відбувається в умовах конкуренції, причому остання може існувати як між тими суб'єктами, що пропонують до продажу якийсь товар, яким може бути як майно, так і певні права (у разі укладення ф'ючерсних і опціонних контрактів), так і між суб'єктами, котрі бажають придбати цей товар на певних умовах. Слід зазначити, що конкуренція покупців має місце при укладенні договорів як на аукціонах, конкурсах, так і на біржах. Однак, на відміну від аукціонів та конкурсів, у біржовій торгівлі можлива конкуренція не тільки покупців, а й продавців [4].
Правова регламентація порядку укладення договорів здійснюється через спеціальні нормативні акти, які регулюють не окремі види господарсько-договірних зобов’язань, а організацію та проведення біржової торгівлі, аукціонів і конкурсів.
 
Список використаних джерел:
1. Ніколенко Л.Г. Особливості господарського договору як підстави виникнення господарських зобов’язань / Л.Г. Ніколенко // Господарське право. – 2009. – №6. – С. 36-39.
2. Господарський кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – №18, №19-20, №21-22. – ст.144.
3. Алмаші І.М. Порядок укладення господарських договорів / І.М. Алмаші // Право і порядок. – 2012. – №3 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakjust.gov.ua
4. Мілаш В.С. Теоретико-правові засади господарсько-договірної діяльності / В.С. Мілаш // Вісник Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. Серія: Економічна теорія та право. – 2010. – № 1. – Х.: Право, 2010. – С. 203-212. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
January
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція