... Час проходить, але сказане слово залишається (Л. М. Толстой) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 11.12.2014 - Секція №5
Правильна кримінально-правова кваліфікація є одною із гарантій здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях за контрабанду. Лише за умови правильної кваліфікації діяння вирок суду по кримінальному провадженні за контрабанду може бути законним та таким, що від імені держави дає оцінку скоєному злочину та особі засудженого. Досліджуючи питання кваліфікації контрабанди, автор виходить з того, що її правильна кваліфікація забезпечується не лише правильним застосуванням кримінально-правових норм, але і суворим дотриманням кримінального процесуального закону. Для цього, перш за все, необхідно неухильне виконання вимог ст. 93-102 КПК щодо порядку збирання, перевірки та оцінки всіх обставин кримінального провадження, які згідно ст. 91 КПК підлягають доказуванню у кримінальному провадженні за контрабанду [1]. 
На думку автора, із позицій кримінального процесуального законодавства весь процес кваліфікації контрабанди може бути розглянуто через призму характеристики декількох поступових її етапів (стадій), починаючи зі стадії початку досудового розслідування (з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) і закінчуючи набранням законної сили обвинувального вироку суду.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК, досудове розслідування – це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності. 
У відповідності до ч. 1 ст. 214 КПК, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Аналізуючи матеріали, наявні на цей момент, особа, що здійснює кваліфікацію, має з’єднати ці відомості в єдине ціле і висунути припущення про те, відповідає воно складу контрабанди чи якогось іншого злочину.
При цьому, згідно п. 5 ч. 5 ст. 214 КПК до ЄРДР вносяться відомості, у тому числі, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) КК. Зрозуміло, що кваліфікація за ст. 201 КК у даному випадку, є попередньою, початковою. По суті, це одна із версій (гіпотез) відносно характеру злочину, що підлягає перевірці.
Другий етап кваліфікації починається після початку досудового розслідування за ст. 201 КК і завершується складанням обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. 
Згідно п. 4 ч. 4 ст. 110, ч. 2 ст. 292 КПК, обвинувальний акт та клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру повинні відповідати вимогам, передбаченим у статті 291 цього Кодексу. У свою чергу, згідно п. 5 ч. 2 ст. 291, п. 4 ч. 1 ст. 287 КПК, обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру та клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності мають містити відомості, у тому числі, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статтю (частини статті) КК.
З точки зору кваліфікації контрабанди ці вимоги означають, що для складання цих процесуальних рішень уже недостатньо обмежуватися знаннями окремих елементів цього злочину, а вимагається встановлення всіх фактичних його ознак. До моменту вказаних процесуальних рішень потрібно встановити правильність попередньої кваліфікації діяння за ст. 201 КК.
Наступний етап процесу кваліфікації контрабанди – це судове провадження, якщо воно завершується винесенням обвинувального вироку. Кваліфікація контрабанди у вироці суду висловлює волю держави і є результатом роботи органів досудового слідства, прокуратури і суду. Але обвинувальний вирок суду не виключає можливість його перегляду у апеляційному, касаційному порядку, Верховним Судом України, а також за нововиявленими обставинами, згідно ст.ст. 33, 393, 425, 446, 460 КПК.
Тому на наш погляд, варто погодитися с тими науковцями, котрі вважають, що зміна кваліфікації діяння у вищестоящому суді являє собою самостійний, останній етап кваліфікації [2, с. 126; 3, с. 84]. 
На нашу думку, та обставина, що процес кваліфікації контрабанди не одноманітний, має важливе значення. Так, висуваючи певні версії (гіпотези), кваліфікації, перевіряючи їх, встановлюючи нові факти і уточнюючи важливі по кримінальному провадженні за ст. 201 КК обставини, слідчий, прокурор, а потім і суд поступово приходять до висновків щодо юридичної оцінки вчиненого злочину.
 
Список використаних джерел:
1. Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України від 13.04.2012 № 4651-VI. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/go/4651-17
2. Брайнин Я.М. Уголовный закон и его применение / Я.М. Брайнин. – М., 1967. – 240 с.
3. Модестов П.А. Контрабанда: Общественная опасность, квалификация, вопросы ответственности: автореф. дис. канд. юрид. наук. Специальность: 12.00.08 – Уголовное право и криминология; Уголовно-исполнительное право / П.А. Модестов. – Нижний Новгород, 2002. – 30 с. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція